Facebook Google+ Twitter

Finał Pucharu Świata 2009/2010 w biegach narciarskich rozpoczęty

Dziś w Sztokholmie rozpoczął się - po raz trzeci w historii biegów narciarskich - Finał Pucharu Świata.

W formie turnieju wielkie zakończenie sezonu w biegach narciarskich odbywa się dopiero po raz trzeci w historii. Jest to świetne uatrakcyjnienie końcowej fazy rywalizacji o Puchar Świata, której organizatorami po raz drugi z rzędu zostały szwedzkie miasta - Sztokholm oraz Falun. Miasta te FIS World Cup Final (bo taką oficjalną nazwę ma zakończenie sezonu) mają przeprowadzać także w kolejnych latach. Organizatorem pierwszej edycji było włoskie Bormio.

Finałowa część sezonu składa się z czterech etapów na podstawie których utworzona zostanie klasyfikacja generalna. W poszczególnych startach za zwycięstwo nie będzie przyznawanych standardowych sto "oczek", a jedynie pięćdziesiąt. Podwójnie nagradzane będą za to miejsca zajęte w klasyfikacji końcowej - triumfator otrzyma dwieście punktów zamiast stu, zawodnik z drugiego miejsca sto sześćdziesiąt zamiast osiemdziesięciu, itd. Łącznie maksymalna liczba punktów możliwych do zdobycia wynosi czterysta. System ten jest zatem zbliżony do prestiżowego Tour de Ski.

Rywalizacja w FIS World Cup Final rozpoczęła się już dziś sprintem techniką klasyczną (o godz. 14 kwalifikacje, a faza pucharowa od 15:45) rozgrywanym w Sztokholmie. W biegu tym zacięta walka toczyć będzie się nie tylko o zwycięstwo, ale również o dalsze miejsca, gdyż za poszczególne pozycje przyznawane będą sekundy bonifikaty do klasyfikacji generalnej zawodów. Dla zwycięzcy przewidziano ich sześćdziesiąt, drugi zawodnik otrzyma ich pięćdziesiąt sześć i tak aż do miejsca trzydziestego, za które przewidziana jest jedna sekunda. Zdobycie jak największej ilości sekund bonifikaty jest istotne, gdyż ostatni etap będzie biegiem na dochodzenie.

Po opuszczeniu Sztokholmu zawodnicy udadzą się do Falun, gdzie rozegrane zostaną pozostałe trzy etapy. W piątek biegacze i biegaczki na trasę wyruszać będą co trzydzieści sekund i rywalizować ze sobą w stylu klasycznym jedynie korespondencyjnie, odpowiednio na dystansach 3,3 km i 2,5 km. Również na tym etapie będą przyznawane bonifikaty sekundowe, tym razem jedynie dla czołowej trójki, które wyniosą odpowiednio piętnaście, dziesięć i pięć sekund.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dziś Polka była druga.

Swoją drogą zaraz po włączeniu w24 wieszają się jak zawsze (o czym już wiele razy informowałem i tylko w24 tak działa na mój system komputerowy). Redakcję widzę, że to nie obchodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.