Facebook Google+ Twitter

Finał RHUR 2010

Jak szybko mija czas. Wspomnieniami sięgam stycznia, a tu już koniec grudnia i czas na finał Rhur 2010. Uroczyste otwarcie miało miejsce na kopalni Zollverein w Essen, a zakończenie odbyło się 18 grudnia 2010 w Nordsternpark Gelsenkirchen.

Jak szybko mija czas. Wspomnieniami sięgam stycznia, a tu już koniec grudnia i czas na finał Rhur 2010. Uroczyste otwarcie miało miejsce na kopalni Zollverein w Essen, a zakończenie odbyło się 18 grudnia 2010 w Nordsternpark Gelsenkirchen.

Niedaleko od kanału Rhein-Herne został usytułwany symbol Miasta Kultury 2010, 18 metrowa rzeźba Markusa Lipertza "Herkules". Została ona umieszczona obok wieży wyciągowej kopalni Nordstern w Gelsenkirchen.

Uroczyste odsłoniecie miało miejsce podczas oficjalnego finału kończącego ten wspaniały i ciekawy rok dla Zagłebia Ruhry. Miesiąc maj kojarzyć będziemy z żótymi balonami które zawisły nad zagłębiem. 311 wielkich balonów wypełnionych helem znaczyło miejsca w których jeszcze nie tak dawno stały kopalniane szyby czy też potężne kilkudziesięciometrowe kominy hut czy stalowni.

W lipcu zamknięta została autostrada A40 na odcinku 60 kilometrów. Między Duisburgiem a Dortmundem ustawiono na jezdni 20 000 stołów, przy których spotkali się przedstawiciele różnych narodowości i kultur żyjących w Niemczech. Jezdnię w przeciwnym kierunku udostępniono zaś rowerzystom. Każdy chciał skorzystać z okazji poruszania się w tym dniu dwuśladem po autostradzie. I znowu powstały kilometrowe korki.

Projekty te przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów, nie spodziewano się że spotkają się one z tak ogromnym zainteresowaniem. Fritz Pleitgen odpowiedzialny za całokształt imprez oświadczył że do sierpnia projekt Rhur 2010 nie miał jeszcze żadnych środków na imprezę finałową. Dopiero po sprzedaży stołów z projektu Still-Leben Rhurschnellweg oraz żółtych balonów z SchachtZeichen można było pokusić się o atrakcyjny program na finał. Organizatorom bardzo zależało aby 18 grudnia nie przeminął bez śladu, a projekt Essen Europejskie Miasto Kultury długo jeszcze był wspominany przez tych którzy mieli okazję brać w nim udział, i w tym roku odwiedzili któreś z miast Nadrenii-Westwali. Bogate w program kulturalno-artystyczny zakończenie odbyło sie równocześnie w Gelsenkirchen, Dortmundzie, Duisburgu i Essen.

Kończąc stary rok wchodzimy w nowy,wchodzimy jak gdyby przez wielką bramę Zagłębia Ruhry w nowy świat pomysłów i projektów tych starych i wielu nowych czyniących ten okręg interesującym dla Europy i świata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.