Facebook Google+ Twitter

Finał Toyo Drift Cup 2010 w Poznaniu - prolog

Już 2 października na poznańskim torze dowiemy się kto zostanie najlepszym drifterem w Polsce. Na dwa dni przed tym wydarzeniem zorganizowano prolog, czyli imprezę dla dziennikarzy PFD Media Day.

PFD Media Day 2010. Fot. Wojciech Grzesiak / Fot. Wojciech GrzesiakKilka lat temu, zanim  / Fot. . zainteresowałem się wyścigami motocyklowymi i samochodowymi, z których te pierwsze pochłonęły mnie bez reszty, pisałem co nieco na temat rodzimej sceny driftowej. Wtedy pozwoliłem sobie użyć określenia "dynamicznie rozwijający się sport" i PFD Media Day jest potwierdzeniem tych słów.

Panie, a co to jest ten drift?Gwoli przypomnienia - drift polega na pokonaniu zakrętu jadąc w poślizgu kontrolowanym, z jak największą prędkością. W Polsce boom na drift (i przy okazji tuning) rozpoczął się wraz z Krzysztof Terej, Mazda RX-7 FD3S @ PFD Media Day 2010. Fot. Wojciech Grzesiak / Fot. Wojciech Grzesiakpokazaniem się w kinach pierwszej i drugiej części serii Szybcy i Wściekli. Oprócz tego spory wkład w tworzenie dyscypliny miał także Maciej Polody, który Fordem Escortem MK I wygrał Drift Challenge na torze Hockenheim w 2004 roku. Na początku treningi i zawody odbywały się na lotnisku w Bednarach koło Poznania. Później polski drift ucywilizowano i przeniesiono na tory kartingowe oraz jedyny, profesjonalny tor w Polsce, czyli tor w Poznaniu.

Przeszłość vs. teraźniejszośćPaweł Trela jest jednym z Polaków, którzy brali udział w prestiżowym JDM Allstars. Fot. Wojciech Grzesiak / Fot. Wojciech GrzesiakPFD Media Day pozwolił mi nie tylko na spotkanie kilku starych znajomych, "zaliczenie" przejazdu na fotelu pasażera w aucie moich marzeń - Maździe RX-7 FD3S oraz w Nissanie 200SX S14a. Pokazał także, że drift w Polsce mocno ewoluował. Przede wszystkim widać większy wkład finansowy w ten sport. Co za tym idzie samochody prezentują się lepiej i nie są już budowane ze wszystkiego, co uda się upolować w markecie budowlanym. Nasi zawodnicy cały czas z powodzeniem konkurują z zagranicznymi drifterami i startują w prestiżowych seriach w całej Europie.

Pomimo wzrostu nakładów finansowych wielu zawodników nadal jeździ głównie dla zabawy i traktuje drifting jak pasję. Miałem okazję przejechać się z Krzysztofem "Terrym" Terejem, który kiedyś próbował swoich sił w Nissanie 200SX S13, a potem S14a. Obecnie ujeżdża on Mazdę RX-7 FD3S i prezentuje zupełnie inny, znacznie wyższy, poziom umiejętności niż dwa, trzy lata temu. Zarówno Terry, jak i Szymon "Simon" Jaśkiewicz zgodnie stwierdzili, że drift to przede wszystkim poznawanie samego siebie, granic swojej psychiki oraz granic możliwości samochodu. Dopiero po tym wszystkim dodają, że oczywiście przyjemnie jest wygrać rundę albo zajmować wysokie miejsce w klasyfikacji ogólnej.

Ostatnie starcieLuke Fink w akcji. Fot. Wojciech Grzesiak / Fot. Wojciech GrzesiakJeżeli już jesteśmy przy wynikach, to wypadałoby podać stan punktów przed finałową rundą, która odbędzie się w sobotę, 2 października na torze w Poznaniu. W przypadku Mistrzostw Polski na tytuł mistrza ostrzy sobie zęby Maciej Bochenek z dorobkiem 316 punktów i podążający za nim Jakub Skomorucha. Na trzecie miejsce szanse ma Marcin Mospinek, który ma 47 punktów przewagi nad będącym na czwartym miejscu Szymonem Budzyńskim. W Pucharze Polski sprawa wydaje się przesądzona, ponieważ różnice punktowe są całkiem spore, a nieoficjalne podium wygląda następująco - Adrian Pelc, Adam Szturycz oraz Michał Klasa.

Na tej rundzie gościnnie pojedzie także Luke Fink, który rok temu wygrał brytyjskie JDM Allstars. Nie jest to jedyna gwiazda, która przyjęła zaproszenie do Poznania. W poprzednich latach gościli u nas zawodnicy z Mistrzostw Europy oraz japońskiej ligi D1.

W imieniu zawodników, Polskiej Federacji Driftingu oraz Automobilklubu Wielkopolski serdecznie zapraszam na finałową rundę Toyo Drift Cup 2010, która zostanie rozegrana 2 października na torze w Poznaniu. Na pewno będzie na co popatrzeć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.