Finały NBA. Miami - Oklahoma City 2-1

Koszykarze Miami Heat po raz drugi pokonali zespół Oklahoma City Thunder. MVP sezonu, LeBron James, w drodze po swoje pierwsze mistrzostwo.

Nie ma wątpliwości - w finałach NBA 2012 występują dwa najlepsze zespoły tej ligi. Naprzeciw siebie stają dwaj najlepsi gracze na świecie. LeBron James kontra Kevin Durant 2-1.

Mecz numer trzy trzymał w napięciu do ostatniej minuty. Gra była wyrównana, obydwa zespoły zmieniały się na prowadzeniu, a o zwycięstwie zdecydowała twardsza i mądrzejsza gra w obronie ekipy z Miami. Gospodarze przez cały mecz konsekwentnie wprowadzali piłkę pod sam kosz rywali, stamtąd trafiając większość punktów. Poza tym znakomicie egzekwowali rzuty wolne. Ciągle atakując tablice, zmuszali graczy Thunder do fauli i mieli aż 31 trafionych rzutów wolnych przy rewelacyjnej skuteczności 88 proc. Oklahoma City - zespół, który pod tym względem był dotąd najlepszy w lidze, trafił w tym spotkaniu tylko 62,5 proc. Dziewięć spudłowanych rzutów wolnych zdecydowało być może o porażce ekipy trenera Scotta Brooksa.

W trzeciej kwarcie Oklahoma City objęła prowadzenie dziesięcioma punktami, lecz Heat kontratakowali błyskawicznie i wychodząc do gry w ostatniej kwarcie mieli dwa punkty przewagi (69-67). Po pięciominutowej wymianie ciosów, gospodarze jeszcze mocniej zacieśnili obronę i po trzypunktowej akcji Jamesa (29 punktów, 14 zbiórek w meczu), na 3 minuty i 50 sekund przed końcowym gwizdkiem wyszli na prowadzenie siedmioma punktami (84-77). Thunder zdobyli się jeszcze na ostatni wysiłek i po dwóch rzutach wolnych Kendricka Perkinsa (10 pkt., 12 zb.), przechwycie Thabo Sefoloshy i trafieniu Russella Westbrooka (19 pkt., 5zb., 4 asysty) mieli już tylko jeden punkt straty (na 1:30 do końca spotkania). Heat nie pozwolili przeciwnikom na nic więcej. Chris Bosh (10 pkt., 11 zb.) i James trafili następne trzy rzuty wolne i na 16 sekund przed końcem wygrywali czterema punktami.