Facebook Google+ Twitter

"Financial Times": Euro pokaże Polskę jako europejski kraj

Po tym, jak brytyjska stacja telewizyjna BBC, wysmażyła niedawno nieprzychylny Polsce program, który miał zniechęcić kibiców Wielkiej Brytanii i europejskich do wyjazdu do Polski na Euro 2012, mamy już kolejny przyjazny nam materiał z kraju Elżbiety II - artykuł gazety "Financial Times", którego autor obdarowuje Polaków miłymi i zasłużonymi komplementami.

 / Fot. Mateusz Włodarczyk/Creative Commons 3.0"Financial Times", brytyjski dziennik umiarkowanie konserwatywny, o elitarnym charakterze i międzynarodowym zasięgu, na dwa dni przed mistrzostwami Europy - napisał przychylny nam artykuł, w którym podkreśla, że Euro 2012 pokaże, jak bardzo się Polska zmieniła w ostatnich latach i stała się normalnym, europejskim krajem. Polski rząd - akcentuje gazeta - "zainwestował ok. 30 mld USD w stadiony, lotniska i autostrady". "Chce pokazać Europie, że postkomunistyczna szarzyzna sprzed 20 lat odeszła w przeszłość".

Dziennik "Financial Times" przytacza wypowiedź Marcina Herry, prezesa spółki PL.2012, który pamiętając olimpiadę w Barcelonie z roku 1992 - powiedział: "Liczymy na tzw. efekt barceloński" - cytuje "Gazeta Prawna".

Według prezesa spółki PL.2012, wszystko zależy od tego, jak przebiegnie cała impreza Euro. "Jeśli przebieg mistrzostw będzie sprawny, to Polska będzie mogła powiedzieć, że wykonała rzetelną pracę w bardzo trudnym, długofalowym przedsięwzięciu - najbardziej złożonym, z którym kiedykolwiek miała do czynienia" - wyjaśnił angielskim dziennikarzom prezes Marcina Herra.

W ocenie brytyjskiej gazety, w okresie minionych pięciu lat, od czasu przyznania Polsce i Ukrainie przez UEFA praw organizatorów mistrzostw, Polska i Ukraina zamieniły się miejscami. Przed pięciu laty Ukraina była "wschodzącą gwiazdą". W 2007 roku kraj Ukraińców rządzony przez tzw. "pomarańczową ekipę", rósł w dość dobrym tempie 7 proc. rocznie, podczas gdy "Polska pod rządami PiS-u była w Unii Europejskiej krajem politycznie osamotnionym".

Dzisiaj Ukraina, po kryzysie z 2009 roku, kiedy jej PKB spadł o 15 proc., z trudem wychodzi z zapaści, a Polska w tym czasie, jako jedyny kraj UE uniknęła recesji. Teraz Ukraina ma opinię kraju bez demokracji, który "ześlizguje się w autorytaryzm, w którym była premier jest w więzieniu, a w parlamencie dochodzi do rękoczynów" – pisze gazeta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dziennik "Financial Times" napsał to co powinien napisać, prawdę. Widocznie miał moralnego "kaca" za nieprzychylny program o Polsce w stacji BBC. Przyjadą goście i kibice, to sami się przekonają, jak jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pragnę pogratulować Tobie napisania pięćsetnego artykułu. Cieplutko pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.