Facebook Google+ Twitter

"Financial Times": Euro pokaże Polskę jako europejski kraj

Po tym, jak brytyjska stacja telewizyjna BBC, wysmażyła niedawno nieprzychylny Polsce program, który miał zniechęcić kibiców Wielkiej Brytanii i europejskich do wyjazdu do Polski na Euro 2012, mamy już kolejny przyjazny nam materiał z kraju Elżbiety II - artykuł gazety "Financial Times", którego autor obdarowuje Polaków miłymi i zasłużonymi komplementami.

 / Fot. Mateusz Włodarczyk/Creative Commons 3.0"Financial Times", brytyjski dziennik umiarkowanie konserwatywny, o elitarnym charakterze i międzynarodowym zasięgu, na dwa dni przed mistrzostwami Europy - napisał przychylny nam artykuł, w którym podkreśla, że Euro 2012 pokaże, jak bardzo się Polska zmieniła w ostatnich latach i stała się normalnym, europejskim krajem. Polski rząd - akcentuje gazeta - "zainwestował ok. 30 mld USD w stadiony, lotniska i autostrady". "Chce pokazać Europie, że postkomunistyczna szarzyzna sprzed 20 lat odeszła w przeszłość".

Dziennik "Financial Times" przytacza wypowiedź Marcina Herry, prezesa spółki PL.2012, który pamiętając olimpiadę w Barcelonie z roku 1992 - powiedział: "Liczymy na tzw. efekt barceloński" - cytuje "Gazeta Prawna".

Według prezesa spółki PL.2012, wszystko zależy od tego, jak przebiegnie cała impreza Euro. "Jeśli przebieg mistrzostw będzie sprawny, to Polska będzie mogła powiedzieć, że wykonała rzetelną pracę w bardzo trudnym, długofalowym przedsięwzięciu - najbardziej złożonym, z którym kiedykolwiek miała do czynienia" - wyjaśnił angielskim dziennikarzom prezes Marcina Herra.

W ocenie brytyjskiej gazety, w okresie minionych pięciu lat, od czasu przyznania Polsce i Ukrainie przez UEFA praw organizatorów mistrzostw, Polska i Ukraina zamieniły się miejscami. Przed pięciu laty Ukraina była "wschodzącą gwiazdą". W 2007 roku kraj Ukraińców rządzony przez tzw. "pomarańczową ekipę", rósł w dość dobrym tempie 7 proc. rocznie, podczas gdy "Polska pod rządami PiS-u była w Unii Europejskiej krajem politycznie osamotnionym".

Dzisiaj Ukraina, po kryzysie z 2009 roku, kiedy jej PKB spadł o 15 proc., z trudem wychodzi z zapaści, a Polska w tym czasie, jako jedyny kraj UE uniknęła recesji. Teraz Ukraina ma opinię kraju bez demokracji, który "ześlizguje się w autorytaryzm, w którym była premier jest w więzieniu, a w parlamencie dochodzi do rękoczynów" – pisze gazeta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dziennik "Financial Times" napsał to co powinien napisać, prawdę. Widocznie miał moralnego "kaca" za nieprzychylny program o Polsce w stacji BBC. Przyjadą goście i kibice, to sami się przekonają, jak jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pragnę pogratulować Tobie napisania pięćsetnego artykułu. Cieplutko pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.