Facebook Google+ Twitter

Finanse dla innowacyjnych pomysłów

Przez filtr szkoleń, oceny biznesplanów i prezentacji musiały przejść innowacyjne idee młodych przedsiębiorców, aby ubiegać się o dofinansowanie dla firm w ramach projektu organizowanego przez działające na Uniwersytecie Jagiellońskim, Centrum Innowacji (CITTRU).

Piotr Tomsiński prezentuje swój pomysł: realny rower, którym można jeździć po wirtualnym świecie. / Fot. Piotr ŻabickiZ ponad 90 zgłoszonych w projekcie Zostań Skutecznym Przedsiębiorcą. Nowe Szanse koncepcji na biznes, 22 zakwalifikowały się do etapu szkoleniowego. Warsztaty z ekspertami przygotowały do prowadzenia własnej firmy i umożliwiały sporządzenie kompleksowego biznesplanu. Takie aplikacje, w kolejnym etapie złożyło 18 osób, a po ocenie biznesplanów 10 przyszłych przedsiębiorców zaprezentowało swoje koncepcje w trakcie publicznych prezentacji.

– Komisja konkursowa biorąc pod uwagę przede wszystkim innowacyjność pomysłu, poprawność analizy rynkowej, uwzględnienie ryzyka i konkurencji sporządziła listę rankingową. Na jej podstawie twórcy najlepszych pomysłów otrzymają łącznie 100 000 zł – relacjonuje Wojciech Gede, koordynator konkursu z ramienia CITTRU.

Od absorbentów wody po Gżegżółkę dla obcokrajowców

Nagrodzone inicjatywy to: firma naukowa zajmująca się produkcją tzw. hydrożeli czyli substancji absorbujących wodę, kreatywne studio mody, pomysł na świadczenie usług informacyjnych za pomocą technologii bluetooth, nowatorska inicjatywa prawnicza badająca łamanie praw autorskich w Internecie, firma wytwarzająca oryginalną aparaturę i oprogramowanie umożliwiające podróże rowerowe (na realnym rowerze) bez wychodzenia z domu, szkoła języka polskiego wykorzystująca specjalistyczne metody logopedyczne (firma posługuje się dość prowokacyjną nazwą Gżegżółka) oraz studio architektury ekologicznej.

Pomysłodawcy nagrodzonych firm podkreślają, że projekt CITTRU to nie tylko pieniądze na „rozkręcenie” biznesu. Piotr Tomsiński założyciel bikeGame oferującej wirtualne treningi rowerowe mówi: – Uważam, że bardzo dobrym pomysłem jest współpraca z innymi firmami uczestniczącymi w projekcie. Wspólne zajęcia zbliżyły nas do siebie. Myślę, że mamy do siebie większe zaufanie i wykażemy się chęcią pomocy.

Biznesplan, negocjacje, nowoczesny marketing - szkolenia dla przyszłych przedsiebiorców. / Fot. Piotr Żabicki Małgorzata Świstowska logopeda i twórca Szkoły Języka Polskiego „Gżegżółka” dodaje zaś: – Trenerzy prowadzący szkolenie przekazywali najważniejsze informacje w przystępny sposób i cierpliwie odpowiadali na pewnie banalne pytania stawianie przez takich jak ja laików.

Będzie kontynuacjaTeraz lista rekomendowanych firm oczekuje na ostateczną akceptację Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Po jej udzieleniu pierwsze pieniądze na kontach młodych przedsiębiorców powinny pojawić się zaraz po wakacjach. Obecna edycja była 5. i ostatnią turą projektu. W jego ramach od jesieni 2005 roku przeszkolono ponad 100 osób, powstało kilkadziesiąt firm, mnóstwo uczestników zyskało wiedzę i motywację do prowadzenia własnej działalności biznesowej. Powodzenie tej inicjatywy spowodowało, że w 2008 roku CITTRU będzie chciało uruchomić podobny program wspierający nowe firmy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kraków ostatnio nabrał naprawdę tempa pod względem tempa rozwoju i wprowadzania inicjatyw. Cieszy to niesamowcie, bo to miasto ma cudowny klimat i życzę mu jak najlepiej. Poza tym bardzo kibicuję rozwojowi dużych miast poza samą tylko stolicą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.