Facebook Google+ Twitter

Finansowanie katolickich uczelni z budżetu państwa zgodne z Konstytucją

Obradujący 14 grudnia Trybunał Konstytucyjny uznał, że finansowanie uczelni katolickich z budżetu państwa jest zgodne z Ustawą Zasadniczą RP.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Wejscie.jpg&filetimestamp=20060617203739Obradujący w pięcioosobowym składzie Trybunał rozpatrywał wniosek złożony w listopadzie 2007 roku przez posłów, wówczas istniejącego klubu Lewica i Demokraci.

Wnioskodawcy wystąpili ze sprzeciwem wobec finansowania katolickich uczelni z budżetu państwa. Dotyczyło to Papieskich Wydziałów Teologicznych we Wrocławiu i Warszawie oraz Wyższej Szkoły Filozoficzno - Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie.

Argumentem przeciwko finansowaniu katolickich uczelni była zasada bezstronności władz publicznych w sprawach przekonań religijnych. Z kolei, jak potwierdzali wnioskodawcy, pomoc finansowa dla uczelni katolickich, sprzeciwia się neutralności religijnej państwa.

Zatem, jak próbowali dowodzić, państwo albo powinno zachować neutralność, nie dotując żadnego z kościołów lub związków wyznaniowych albo dofinansowywać wszystkie, aby zachować zasadę bezstronności państwa.

Reprezentant Parlamentu w Trybunale Konstytucyjnym, poseł Wojciech Szarma (PiS), stwierdza, że finansowanie katolickich uczelni z budżetu państwa nie jest wbrew Konstytucyjnemu zapisowi o neutralności religijnej państwa. Również zauważa, że na wyższych uczelniach katolickich studiują nie tylko osoby duchowne, ale także osoby świeckie i ze względu na ich obecność państwo nie łamie zasady będącej przedmiotem sporu.

Więcej: http://ekai.pl/wydarzenia/temat_dnia/x24137/finansowanie-uczelni-katolickich-zgodne-z-konstytucja/ekai.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.