Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28379 miejsce

Finansowe tsunami z Japonii - chaos na giełdach i możliwy kryzys

Trzęsienie ziemi, ofiary, ewakuacja, chaos na giełdzie - oto najlepsza recepta na kolejny kryzys gospodarczy.

Grafika przedstawiająca siłę tsunami 11 marca 2011 roku / Fot. NOAA, domena publiczna, http://en.wikipedia.org/wiki/File:2011_tsunami_wave_height.jpgKataklizm w Kraju Kwitnącej Wiśni wywołał nie tylko materialne zniszczenia (10 tys. ofiar, 20 tys. zniszczonych budynków), ale i ogromne straty gospodarcze. Zatrzęsły się
giełdy, gwałtownie spadła japońska waluta (83,29 jena za dolar), milionowe straty poniosły firmy ubezpieczeniowe, rafinerie, elektrownie i fabryki. Japońskie korporacje Toyota, Nissan i Sony zatrzymały produkcję.

Jak budują w Japonii, by zminimalizować skutki kataklizmów?

Japonia. Najsilniejsze trzęsienie od 140 lat

Płonąca rafineria Cosmo Oil / Fot. Cranky5, GNU 1.2, http://en.wikipedia.org/wiki/File:Cosmo_Oil_explosion_2_20110311.jpgŚwiat na krawędzi kryzysu

Zdaniem rosyjskich analityków, międzynarodowa gospodarka przez ostatnie miesiące zastygła w fazie przedkryzysowej. Najtęższe głowy świata starały się powstrzymać nieunikniony proces destabilizacji finansowej. Na krawędzi kolejnego upadku ekonomicznego świat znalazł się na początku bieżącego roku w czasie gorącej fazy Arabskiej Wiosny Ludów. Rewolucja w Egipcie i zamieszki w szeregu innych państw arabskich niebezpiecznie odbiły się na giełdach. Wysiłkiem czołowych finansistów i analityków udało się powstrzymać globalny ujemny wzrost gospodarczy. Sytuacja uległa poprawie, nie na długo jednak.

Trzęsienie ziemi w Japonii ostatnią kroplą?

Śmiercionośne tsunami w mgnieniu oka dosięgło największych giełd świata (tokijski indeks Nikkei jeszcze w piątek w ciągu kilku minut obniżył się o 1,7 proc.), gwałtownie obniżając cenę ropy naftowej. To wzbudziło bezprecedensową panikę wśród inwestorów. Kolejnym ciosem był wybuch na elektrowni Fukushima. - Ten wybuch, okrzyknięty w mediach drugim Czarnobylem, może spowodować niechęć opinii publicznej wobec światowej energetyki atomowej. Jest to zatem uderzenie w interesy Rosji, która w rozwoju tej dziedziny pokłada wielkie nadzieje - skomentował dla Komsomolskiej Prawdy Jewgenij Nadorszyn, główny ekonomista Jones Lang LaSalle Rosja.

Japonia. Awaria w dwóch kolejnych reaktorach elektrowni

Trzęsienie ziemi zaburzyło również proces produkcyjny wielkich korporacji, które chaotycznie ewakuują swoje przedsiębiorstwa z narażonych terenów. Taki scenariusz nie tylko źle odbije się na gospodarce państwa, ale również zakłóci eksport. Co z tego wynika? Czasowy deficyt japońskich samochodów i produktów technicznych na rynkach światowych.

Tragizm sytuacji polega również na długach, którymi obciążona jest Japonia (dług publiczny kraju wynosi 200 proc. PKB), co powoduje niemożność aktywnej interwencji japońskich władz w ekonomikę. Odbudowa może być długotrwała.

- To największy kryzys od II wojny światowej - powiedział w niedzielę premier Japonii Naoto Kan.

Czy naprawdę nie ma wyjścia?

Historia uczy, że podobne kataklizmy nie uderzają w globalną gospodarkę tak silnie, jak się wydaje na początku. Za przykład może posłużyć region przemysłowy Kansai, zniszczony w 1995 r. wskutek potężnego trzęsienia ziemi w Kobe. Dzięki kredytom i subwencjom ze strony rządu (około 158 mld dolarów) obszar został bardzo szybko zregenerowany. Porównując sytuację Kansai do piątkowego kataklizmu, niektórzy analitycy wnioskują, że japońska kondycja gospodarcza w najbliższych miesiącach poprawi się, a światowy kryzys gospodarczy zostanie wstrzymany w pierwszym etapie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ciekawie jak Japonia osiągnie ten " boom gospodarczy", będąc po uszy w długach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wprost przeciwnie, Będzie boom gospodarczy. Japońska gospodarka znajdowała się w stagnacji i cała odbudowa nakręci ją. Szef Banku narodowego Japonii już obiecał 180 miliardów dol. Oby tylko udało się opanować rosnące ciśnienie w reaktorze, i wpompować chłodzenie. Cholerny wentyl , musi się odblokować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.