Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11035 miejsce

Fiona Graham - gejsza z importu

Gejsza to zawód kojarzący się z Japonią, którego charakteru i roli w kulturze tego społeczeństwa nie do końca jesteśmy w stanie zrozumieć.

 / Fot. commons.wikimedia.orgJest to zawód ściśle wiążący się ze sztuką, kulturą i tradycją Japonii. Już sama nazwa ma ogromne znaczenie. Słowo składające się z dwóch członów po podziale znaczy: „gei”- sztuka i „sha”-osoba. Same gejsze są więc nie tylko kobietami do towarzystwa, ale też strażniczkami sztuki i pięknej tradycji Japonii. Warto wiedzieć, że zawód ten ma swój początek na przełomie XVII i XVIII wieku i był on wtedy zarezerwowany dla mężczyzn. To oni zajmowali się zabawianiem gości, umilaniem im czasu oraz zachwycaniem wieloma umiejętnościami. Byli to artyści, którym płacono za przekazywanie swojej sztuki. Dopiero w XIX wieku zawód ten został sfeminizowany i jak wiadomo, pozostał kobiecą domeną do dziś.

Trzeba też wspomnieć, że gejsza nie ma nic wspólnego z prostytucją. Podstawową różnicą jest choćby strój gejszy. Prostytutki obi wiążą kimono z przodu, gejsze z tyłu. Dodatkowo gejsza z założenia miała być raczej niewyróżniającą się i nieprzyćmiewającą kurtyzany rozrywką dla mężczyzn czekających na spotkanie z obi. Miała umilać oczekiwanie klientom herbaciarni rozmową, śpiewem, tańcem, ale nie robić konkurencji prostytutkom. Przez to musiała być mniej strojna, mieć skromniejszą fryzurę i makijaż. Było tak aż do 1868 roku, kiedy to nadszedł przewrót zwany „restauracja Meiji”. Wtedy to „umilaczki oczekiwań” stały się wzorem elegancji dla wszystkich Japonek, które dbały o urodę i interesowały się modą.

Od tamtego czasu zostały jednym z najdroższych i najbardziej ekskluzywnych rozrywek dla mężczyzn. Nie tylko dzięki urodzie, drogim kimonom, będącym niejednokrotnie dziełami sztuki, ale przede wszystkim dzięki nienagannym manierom, znakomitej znajomości sztuki, tematów bieżących oraz zdolnością komunikacyjnym.

Obecność kobiety z Zachodu w tym zawodzie jest niesamowita nie tylko z powodu hermetyczności japońskiej kultury, ale także przez problem w zrozumieniu jej. Mimo tego Fionie Graham, pochodzącej z Melbourne w Australii udało się przeskoczyć bariery kulturowe, wizualne i językowe. Nie tylko przeszła ciężką naukę, ale została w pełni zaakceptowana przez japońskie gejsze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.