Facebook Google+ Twitter

FIRE dla innowacyjności w energetyce

By zaistnieć, a potem utrzymać wysoką pozycję na rynku, przedsiębiorstwa działające w sektorze energetyki odnawialnej muszą wykazać się dużą innowacyjnością. Na szczęście nie są pozostawione same sobie. Mają możliwość skorzystania z pochodzącej z rożnych źródeł pomocy finansowej. Wśród nich są również środki europejskie.

W celu wspierania innowacyjności sektora energetyki odnawialnej Komisja Europejska stworzyła Program FIRE, czyli Facilitating Innovation in Renewable Energie. Jest to projekt wspierający udział małych i średnich przedsiębiorstw w ramowych programach badawczych Unii Europejskiej (obecnie jest nim 7. Program Ramowy).

Realizatorem przedsięwzięcia jest międzynarodowe konsorcjum, w którego skład wchodzi 14 partnerów, mających swoje siedziby w 12 krajach europejskich. Polskim przedstawicielem w konsorcjum jest założony w 2001 roku Instytut Energii Odnawialnej (EC BREC IEO), którego powstanie było możliwe dzięki funduszom pochodzącym z poprzedniego, 6. Programu Ramowego.

Priorytetem programu FIRE jest informowanie firm z sektora MŚP o możliwościach i warunkach uczestnictwa w obecnie obowiązującym 7. Programie Ramowym. Celem jest też bezpośrednie włączania tych przedsiębiorstw w już istniejące projekty, bądź pomoc w wykreowaniu zupełnie nowych innowacyjnych projektów, które mógłby otrzymać unijne dofinansowanie w ramach 7PR.

Jak podkreślają przedstawiciele polskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, program FIRE daje jednostkom naukowym i firmom zajmującym się energetyką odnawialną szansę stania się liderem rynku. Umożliwia on również współpracę z najlepszymi firmami w branży. Najbardziej zauważalna jest jednak pomoc finansowa. Beneficjenci mogą otrzymać bezzwrotne dofinansowanie, którego wysokość waha się pomiędzy 50 a 75 procent.

Szczegółowe informacje na temat programu FIRE, w tym gotowy do wypełnienia kwestionariusz, można znaleźć na stronie polskiego Instytutu Energii Odnawialnej http://www.ieo.pl/oferta/finansowanie_UE.html oraz na http://room.projectcoordinator.net/~fire (wersja anglojęzyczna).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.