Facebook Google+ Twitter

Firefox 2.0: bezpieczny, wygodny i za darmo

Kilkanaście nowości, niezwykle ułatwiających internetowe życie, zawiera najnowsza wersja przeglądarki Firefox 2.0. Wczoraj odbyła się oficjalna premiera tej zdobywającej coraz większą popularność przeglądarki.

Lista zmian jest bardzo długa. Nowinki można podzielić na dwie części: ułatwiające pracę z przeglądarką i zapewniające większe bezpieczeństwo internauty. Skupię się tylko na najważniejszych

Firefox /fot. Wiadomosci24.pl

Nie daj się okraść

  Coraz więcej osób jest świadomych tego, że surfowanie po sieci może być bardziej niebezpieczne niż chodzenie po mrocznych zaułkach wielkich miast. Co prawda w sieci nie dostaniemy po głowie, ale można stracić cenne dane czy zawartość konta. Rosnąca popularność tzw. przeglądarek alternatywnych wobec Microsoft Internet Explorera -
Firefox czy Opery, bierze się po części z tego, że są one po prostu bezpieczniejsze.

Najnowsza wersja Firefoksa jeszcze bardziej podnosi standard bezpieczeństwa. Używający go internauta zabezpieczony jest m.in. przed tzw. "phishingiem" i podglądaniem danych o przeglądanych stronach.

Szczególnie ważne jest zabezpieczenie przed "phishingiem". Jest to sposób w jaki przestępcy usiłują ukraść dane np. hasło do bankowego konta ofiary. Metoda polega na tym, że w przeglądarce ukazuje się fałszywa, ale wyglądająca identycznie jak prawdziwa, strona banku. Jakiekolwiek dane wprowadzone przez internautę np. login czy hasło są przechwytywane przez komputer przestępcy. Ten ostatni może dzięki temu wejśc na konto ofiary i po prostu przelać pieniądze. Problem dotyczy internautów na całym świecie w tym również Polski, czego dowodem są ujawnione ostatnio przypadki "phishingu" i kradzieży pieniędzy z kont klientów kilku polskich banków.

Przy okazji warto wspomnieć o zabezpieczeniu przed oprogramowaniem szpiegującym. Często jest ono ukryte na stronach WWW i w sposób niewidoczny dla użytkownika ściągane i instalowane. Taki numer nie przejdzie z Firefoksem, który gdy tylko wykryje próbę ściągania i instalacji jakiegoś programu to natychmiast alarmuje użytkownika stosownym komunikatem.

Łatwiej chyba być nie może

  W polskiej sieci ludzie - głownie młodzi i bardzo młodzi "sadzą" takie byki ortograficzne, że co wrażliwsze osoby może to kosztować sporo nerwów. Teraz każdy kto chce pisać poprawnie ma możliwość skorzystania z wbudowanych słowników ortograficznych. Standardowo w Firefoksie uruchomiony jest słownik wersji językowej programu, czyli w przypadku polskojęzycznego Firefoksa jest to polski słownik ortograficzny, anglojęzycznego - angielski itp. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby dodać słowniki innych języków np. angielskiego, francuskiego czy czeskiego. Dzięki temu internauta może sprawdzić tekst napisany...w kilku językach. Firefox podpowiada w wyszukiwarkach /fot. Wiadomosci24.pl

Każdy kto chociaż raz pracował z przeglądarką umożliwiającą przeglądanie stron w zakładkach, raczej nie będzie chciał wrócić do starej metody otwierania okienek. Zakładki w Firefoksie pojawiły się już w wersji poprzedniej czyli 1.5, ale teraz znacznie ułatwiono zarządzanie nimi. Wprowadzono też możliwość przywrócenia tzw. sesji. O co chodzi? Gdy z powodu błędu na stronie, wyłączenia prądu czy innego problemu, przeglądarka nie zostanie zamknięta w prawidłowy sposób, wówczas po jej ponownym uruchomieniu Firefox zaproponuje odtworzenie zawartości wszystkich zakładek. Naprawdę przydatne.

Korzystanie z tzw. kanałów RSS jest również w Polsce coraz popularniejsze. Zamiast tracić czas naSubskrypcja Wiadomosci24.pl nigdy nie była tak łatwa /fot. Wiadomości24.pl przeglądanie kilku stron, wystarczy zaprenumerować ich kanał RSS (najważniejsze i najpopularniejsze serwisy posiadają taką funkcję - "Wiadomości 24" - oczywiście też). RSS to technologia działająca trochę jak prenumerata czasopism. Prenumerator nie musi iść do kiosku by kupić gazetę, bo dostaje ją do domu, gdy tylko wydawca ją wyda. Podobnie jest z RSS: informacja o nowych wiadomościach jest nam dostarczana natychmiast po jej opublikowaniu na stronie. W wersji 2.0 Firefoksa do zarządzania subskrypcjami wprowadzono tzw. dynamiczne zakładki. Program automatycznie wykrywa czy oglądana strona posiada możliwość subskrypcji RSS i jeśli tak, to w pasku adresu pojawia się charakterystyczna ikonka.

Wystarczy na nią kliknąć by zaprenumerować informacje ze strony oraz określić czy mają one być wyświetlane w Firefoksie w postaci dynamicznych zakładek czy też w innym określonym czytniku RSS. Dynamiczne zakładki można umieszczać na pasku Firefoksa, dzięki czemu dostęp do RSS jest błyskawiczny.
Na koniec coś za co szczególnie kocham Firefoksa: blokada wyskakujących okienek. Jest to funkcja, która osobiście mnie (i pewnie wielu internautów) cieszy, a martwi marketingowców, bo pozwala zablokować niektóre reklamy, pokazujące się w tzw. wyskakujących okienkach. Co prawda nie da się w ten sposób ominąć wszystkich reklam, ale większość i do tego te najbardziej denerwujące na pewno tak.

Firefox 2.0 to produkt niezwykle dojrzały z którym standardowa przeglądarka dla systemu Windows czyli Internet Explorer nie ma szans rywalizować. Jeśli komuś za mało podstawowych funkcji programu, może skorzystać z tzw. rozszerzeń. Na stronie programu znajdziemy ich kilka tysięcy, w tym około tysiąca już zgodnych z nową wersją. Jest w czym wybierać i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Firefox 2.0 dostępny jest ze strony: http://www.getfirefox.com


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Maciek, przeciętny pecet na Wingrozę musi mieć co najmniej 512 MB RAM, aby działał przyzwoicie. W tym przypadku pamięciożerność FF nie ma zupełnie znaczenia. Nawiasem mówiąc problem poprawiono w ostatnim wydaniu. Szybkość ładowania? Faktycznie przy małej ilości pamięci może wczytywać się wolno, tyle że jak się już wczyta, to działa szybko.
Argument o zabieraniu sporej ilości dysku (25MB) pominę. To było ważne 5 lat temu. Dzisiaj ludzie mają swoje aplikacje na pamięciach flash (np. klient poczty), więc głupie "25 MB" - to jest pestka.
MSIExplo(d)er nie ma nawet połowy funkcji jakie ma FF i Opera. Fakt, nie każdy je potrzebuje. Zresztą nic dziwnego, bo od premiery MSIE6 Microsoft kompletnie zapuścił Explorera i teraz 7 chce nadrobić wprowadzając hit czyli zakładki (w Operze i FF od prawie 2 lat).
Fakt, każdy używa to co lubi. Nie mam nic przeciwko używaniu MSIE, pod warunkiem, że nie muszę go osobiście używać. Dzięki m.in. FF nie starszą mnie potwory z reklam, nie wyskakują nagle jakieś poltergeisty i inne reklamowe cuda. Ma to dla mnie większe znaczenie niż "pozorna" powolność.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To wszystko, to nic innego, tylko "wynalazki"... Podobnie, jak francuskie i włoskie samochody...

Komentarz został ukrytyrozwiń

ale.... pożera najwięcej pamięci (więcej niż IE, Opera, Avant), jest powolny i zajmuje na dysku baaaardzo dużo miejsca (25MB, a Opera - 12MB, Avant - 3MB)...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, FireFox pożera najwięcej pamięci (więcej niż IE, Opera, Avant), jest powolny i zajmuje na dysku baaaardzo dużo miejsca (25MB, a Opera - 12MB, Avant - 3MB), a ponadto nie ma zbyt modyfikowalnych toolbars... Niestety, utrwala to we mnie opinię, że ... wszystko, byle nie FF... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla dociekliwych i niezdecydowanych na stronie WIKIPEDIA http://pl.wikipedia.org/wiki/Porównanie_przeglądarek_internetowych zamieszczono techniczne porównanie możliwości większości znanych przeglądarek - która jest lepsza, to odczucie baaaaardzo subiektywne i zależne od własnych preferencji i zdolności adaptacyjnych.
---
Osobiście używam Opery. IE7, Avant Browsera i.... wypróbowuję FireFoxa, do którego swojego czasu - w poprzednich wersjach - mocno się zraziłem, ale... może coś się zmieniło :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

FW jest bardzo dobrą przeglądarką i chętnie jej używam. Wersja 2.0 wnosi wiele udogodnień i zmian, jednak FW pozostaje nadal szybką, ergonomiczną przeglądarką, której używanie - mam wrażenie - stało się "trendy". Niestety w sieci jest nadal wiele stron, które wyświetlają się tylko w IE, więc ubolewam, że nie mogę się całkowicie uniezależnić...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki. Zaznaczyłem i wszystko gra. Nawet w tym momencie program sam sprawdza to co piszę w komentarzu. No, no... Koledzy od Firefoxa się postarali. Teraz tylko pozostaje poszperać w innych funkcjach. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W okienku w którym piszesz naciskasz prawy klawisz i z menu wybierasz "Sprawdź pisownię w tym polu". Jak to włączysz, to błędy będą podkreślone czerwonym kolorem. Wystarczy wskazać takie słowo, nacisnąć prawy klawisz myszki i wybrać z menu poprawną pisownię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Możesz mi powiedzieć jak się korzysta ze słownika? Gdzie on jest? Dopiero się przyzwyczajam, ale wszystko wygląda... 'ładnie'. ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja praktycznie od wersji poniżej 1 :-). Gratuluję dobrego gustu :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.