Facebook Google+ Twitter

Firma przyjazna rodzinie

Organizatorzy kampanii „Firma przyjazna rodzinie” twierdzą, że znaleźli receptę na pogodzenie kariery z udanym życiem rodzinnym. Zastrzegają jednak, że bez współpracy pracodawców celu się nie osiągnie.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Wicht_kinders.jpgRozpoczęła się druga część kampanii Fundacji Komunikacji Społecznej pod hasłem "Firma Przyjazna Rodzinie". Skierowana jest do środowiska biznesowego. Kampania ma na celu zachęcenie pracodawców do kierowania firmą w taki sposób, aby była ona przyjazna pracownikom – rodzicom. Pracodawcy mogą równocześnie ubiegać się o tytuł „Firmy przyjaznej rodzinie”.

Badania socjologiczne przeprowadzone przed rozpoczęciem kampanii, pokazały że firmy, w których wychodzi się naprzeciw potrzebom osób zatrudnianych, mają bardziej lojalnych pracowników. - W jednej z firm ustawiono w kilku miejscach stoły, przy których można było napić się wody, zjeść owoce. Były to jednocześnie miejsca przy, których pracownicy mogli swobodnie porozmawiać, nie tylko o pracy i nie tylko podczas przerw przysługujących im ustawowo. Okazało się to dobrym rozwiązaniem, ponieważ, ludzie niekiedy w dużej mierze poświęcają się pracy i nie mają wiele czasu dla siebie. W takim miejscu mogą się oderwać od obowiązków - wyjaśnia koordynator do spraw kampanii "Firma Przyjazna Rodzinie" Patrycja Dołowy.

Jakie cechy powinien posiadać wzorowy pracodawca według organizatorów akcji? „Dobry pracodawca to taki, który np. zapewnia elastyczny czas pracy, jest otwarty na możliwość pracy w domu, daje dłuższy niż ustawowy urlop macierzyński, oferuje miejsce w przedszkolu dla dzieci swoich pracowników.” - czytamy na stronie programu „Być rodzicem”. Jak widać na tytuł wzorowego pracodawcy trzeba sobie mocno zapracować. Poprzeczka stawiana jest dość wysoko.

W czasie kampanii pracodawcy jak i pracownicy zachęcani są do dzielenia się swoimi rozwiązaniami co do prowadzenia prorodzinnej polityki firmy, jak i godzenia roli rodziców z pracą w firmie oraz karierą. Swoje propozycje mogą oni przesyłać na adres: bycrodzicem@bycrodzicem.pl.

- Zachęcamy także do wypełnienia ankiety za pomocą „kalkulatora 4F „for family” podzielonej na określone obszary tematyczne - mówi Patrycja Dołowy. - Pierwszy obszar dotyczy elastycznego czasu pracy, drugi urlopów, trzeci pomocy w organizacji opieki nad dziećmi, czwarty stylu życia i zdrowia. Piąty obszar jest dodatkowy i są to warsztaty, które mają uświadomić uczestnikom, że pogodzenie życia osobistego z pracą jest kwestią wypracowania w sobie umiejętności odpowiedniego zarządzania czasem.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:XOUKLI3.JPGWypełniając ankietę możemy sprawdzić czy nasza firma jest przyjazna dla pracowników posiadających rodzinę, którzy muszą dzielić obowiązki zawodowe z domowymi. Mamy także możliwość sprawdzić jak firma, w której pracujemy wypada na tle innych przedsiębiorstw.
W ankiecie czekają pytania takie jak: „ Czy mój pracodawca wykazuje zainteresowanie czy udaje mi się zachowywać równowagę pomiędzy pracą a życiem rodzinnym?” , bądź „Czy Twój pracodawca przeprowadza i jeżeli tak, to z jaką częstotliwością, badania opinii wśród wszystkich pracowników?”.

Cała akcja finansowana jest z Funduszy Norweskich – Fundusz Współpracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.