Facebook Google+ Twitter

Firma zwolni pracownika bez opinii związkowców

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-15 08:02

"Gazeta Prawna" pisze, że resort pracy zamierza wprowadzić przepis, zgodnie z którym pracodawca będzie musiał wprawdzie uzyskiwać opinię związku w sprawie zwalnianego pracownika, ale nie przed wręczeniem mu wypowiedzenia, lecz już po tym fakcie.

Wiceminister pracy Radosław Mleczko podkreśla, że zmiana ma na celu ograniczenie patologicznych sytuacji, gdy po poinformowaniu związków o zamiarze wypowiedzenia umowy, pracownik staje się dla pracodawcy nieuchwytny.

Janusz Łaznowski z Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" zaznacza, że związkowcy na pewno nie poprą takiego rozwiązania. Podkreśla, że pracownik, który płaci składki członkowskie, jest pod opieką związku, a związek chce wyrażać opinie na temat planowanego zwolnienia, gdy jest ono w sferze zamierzeń dyrekcji.

Z kolei Henryk Michałowski z Konfederacji Pracodawców Polskich wskazuje, że związki nie zostaną pozbawione swoich praw, bowiem nadal będą mogły wyrażać opinię co do sensu i konieczności zwalniania pracownika. Taka opinia będzie również brana pod uwagę przez sąd pracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.