Facebook Google+ Twitter

Firmy paliwowe pompują swe marże

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-08-31 17:06

Światowe ceny ropy spadają, a cena benzyny w Polsce rośnie - to nasza codzienność. Klienci zastanawiają się: dlaczego - przy tych samych cenach hurtowych - wiosną za litr benzyny płaciliśmy 3,8 zł, a teraz 4,3-4,5 zł?

Tymczasem dla znawców rynku sprawa jest oczywista. Poprzednie ceny można wprowadzać tylko wtedy, jeśli marża nie przekracza 30 groszy na litrze. O takiej stawce można jednak zapomnieć.

A może gaz ziemny? fot. Zbigniew Woźniak– Litr benzyny bezołowiowej PB 95 kosztuje w hurcie 3,7 zł. Marża wynosi zazwyczaj 8-10 proc., więc litr benzyny powinien kosztować niespełna 4 zł – wylicza Aurelia Puszkarska, do niedawna szefująca Polskiej Izbie Paliw Płynnych.

Tymczasem Szymon Araszkiewicz, analityk rynku paliwowego z e-petrol. pl twierdzi, że teraz marża sięga 50-80 groszy za litr. Można uciec od drożyzny, przerabiając auto na gaz, co zrobiło już 1,8 miliona kierowców. Płacą za litr 2,20 zł; w tym podatki i akcyza to 53 gr.

– Jednak litr autogazu może kosztować aż 2,5 zł, jeśli Sejm przyjmie zmiany proponowane przez rząd – przestrzega Jerzy Maliński, prezes Koalicji na rzecz Autogazu.

Chodzi o rządowy projekt "Ustawy o zwrocie części wydatków ponoszonych w latach 2006-2012 na ogrzewanie olejem opałowym powierzchni bytowych". Według rządowej koalicji, akcyza na autogaz wzrośnie o 17 groszy - do 56 gr netto. Wtedy litr paliwa zdrożeje z 2,2 zł do 2,5 zł.
(bs)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.