Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6917 miejsce

Firmy pogrzebowe czyhają na klientów w szpitalach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-30 10:06

Dyrektorzy szpitali wynajmują firmom prosektoria, dzięki czemu te mają ułatwiony dostęp do rodzin zmarłych i możliwość oferowania swoich usług.

Stowarzyszenie Funeralne chce, żeby resort zdrowia uściślił ustawę o zakładach opieki zdrowotnej, Stowarzyszenie Funeralne chce, żeby resort zdrowia uściślił ustawę o zakładach opieki zdrowotnej, zakazującą akwizycji usług pogrzebowych w szpitalach / Fot. A. Wojnar/Polskazakazującą akwizycji usług pogrzebowych w szpitalach.

Obecnie z powodów ekonomicznych dyrektorzy przymykają oko na obecność firm pogrzebowych w lecznicach i wynajmują im np. prosektoria. Dzięki temu firmy mają ułatwiony dostęp do rodzin zmarłych pacjentów i możliwość oferowania swoich usług.

Projekt zmian autorstwa stowarzyszenia w tej sprawie trafi na biurko ministra zdrowia jeszcze w listopadzie.

- Oczekujemy, że ministerstwo ustali, czy firma pogrzebowa może wynajmować pomieszczenia od szpitala - mówi Tomasz Salski, prezes stowarzyszenia. - Naszym zdaniem taka firma w żaden sposób nie powinna być związana z lecznicą, choćby przez wynajem chłodni i prosektoriów. To rodzi niejasne sytuacje i psuje wizerunek branży - tłumaczy Salski.

Oficjalnie wszystko jest zgodne z prawem. Lecznice dzierżawią przyszpitalne chłodnie i prosektoria prywatnym firmom. Inkasują za to miesięcznie nawet 25 tys. zł. Firma odpowiada za transport i przechowywanie zwłok. Ale w wielu przypadkach oprócz usług transportowych te firmy oferują też znacznie droższe usługi pogrzebowe.

Więcej przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.