FIS Team Tour. Pięciu Polaków w konkursie! Kwalifikacje dla Ammanna

Simon Ammann, fot. Tadeusz Mieczyński
Komplet biało-czerwonych awansował do niedzielnego konkursu indywidualnego na skoczni w Willingen. Najlepszy z Polaków, Piotr Żyła, zajął piąte miejsce. Kwalifikacje wygrał powracający do formy Szwajcar Simon Ammann. Drugie miejsce zajął Austriak David Zauner, natomiast trzeci był Norweg Rune Velta.

Kwalifikacje do niedzielnych zawodów indywidualnych oficjalnie rozpoczęły tegoroczna edycje cyklu FIS Team Tour. Do klasyfikacji generalnej zawodów liczą się wyniki nie tylko z trzech konkursów indywidualnych ale również i dwóch drużynowych. O ile zdecydowanymi faworytami do wygranej są Austriacy. O tyle o do pozostałych miejsc na podium mamy kilku kandydatów. Wśród nich znajdują się prócz Norwegów, Niemców, Czechow i Japończyków również Polacy.

W zawodach kwalifikacyjnych najdalej skakał Simon Ammann. Mistrz olimpijski uzyskał najlepszy wynik 142.0m i zdecydowanie wygrał kwalifikacje do niedzielnego konkursu Pucharu Świata w niemieckim Willingen. Tuz za popularnym Harry Potterem uplasowali się Austriak David Zauner 140,5 m i Norweg Rune Velta 137,5 m.

Daleko skakał również Rosjanin Dimitry Vasiliev 138.0m. Spośród czterech Polaków, którzy musieli walczyć o udział w konkursie najlepiej zaprezentował się Piotr Żyła, który zajął piąte miejsce po skoku na 136 m. Pozostali nasi skoczkowie skakali na miarę swoich obecnych możliwości w komplecie awansują do niedzielnego konkursu.

Maciej Kot był 13. uzyskując 130 m, Krzysztof Miętus zajął 22. pozycje skacząc 125 m, natomiast Tomasz Byrt lądował 118 m i zajął 37. miejsce.

Z pośród zawodników czołowej dziesiątki PŚ, którzy nie musieli walczyć o miejsce w konkursie fenomenalnie skoczył Richard Freitag. Niemiec poszybował 149 m i zabrakło mu tylko trzech metrów do rekordu skoczni Janne Ahonena z roku z przed siedmiu lat.

Z udziału ze skoku zrezygnował Norweg Anders Bardal i Gregor Schlierenzauer, który nie dotarł jeszcze do Willingen. Lider naszych Orłów Kamil Stoch oddał treningowy skok z piątej belki, osiągając wynik 122,5 m.

W sobotę, na skoczni Grosse Muehlenkopfschanze, odbędzie się konkurs drużynowy. W niedzielę skoczkowie będą rywalizować w Willingen w zawodach indywidualnych. Początek zmagań o godzinie 16.00. Transmisje przeprowadzi na żywo Eurosport i TVP Sport.