FIS World Cup Final. Kowalczyk siódma podczas I etapu

Justyna Kowalczyk nie awansowała do finału sprintu techniką klasyczną rozgrywanego w Sztokholmie. Polka podczas I etapu FIS World Cup Final zajęła siódmą pozycję. Zwyciężyła Petra Majdić przed Marit Bjoergen i Maiken Caspersen Fallą.

Justyna Kowalczyk (Polska) / Fot. Che, licencja creative commons 3.0Dziś ruszył, po raz czwarty w historii biegów narciarskich, czteroetapowy cykl zawodów o nazwie FIS World Cup Final, który kończy rywalizację w ramach Pucharu Świata. Organizatorem zawodów są szwedzkie miasta - Sztokholm i Falun. Pierwszą konkurencję, sprint techniką klasyczną (1 km), rozegrano w stolicy Szwecji. Spośród pięćdziesięciu sześciu kobiet, które wzięły udział w zawodach, najlepszy czas kwalifikacji uzyskała Słowenka Petra Majdić - 2.29,30 min. Druga była jej rodaczka Katja Visnar (0,50 sek. straty), a trzecia Norweżka Marit Bjoergen (1,44). Do fazy pucharowej zakwalifikowało się trzydzieści najlepszych zawodniczek biegów eliminacyjnych. Ta sztuka udała się m.in. jedynej Polce - Justynie Kowalczyk (8. rezultat; 3,69 sek. straty) oraz Włoszce Ariannie Follis (23. rezultat; 6,81 sek. straty) i Amerykance Kikkan Randall (13.; 5,19), walczącym razem z Petrą Majdić o Małą Kryształową Kulę za sprinty.

W ćwierćfinałach najlepiej pobiegły: Petra Majdić (2.32,2 min), Finka Aino Kaisa Saarinen (2.33,6), Szwedka Ida Ingemarsdotter (2.33,8), Katja Visnar (2.32,0) i Marit Bjoergen (2.31,2). Zawodniczki te wygrały swoje biegi i awansowały do półfinałów. Oprócz zwyciężczyń Therese Johaug (Norwegia) i Justyna Kowalczyk (Polska) / Fot. EPA/PEKKA SIPOLA FINLANDposzczególnych biegów ćwierćfinałowych do najlepszej dwunastki zawodów zakwalifikowały się również: Norweżka Maiken Caspersen Falla, Kanadyjka Perianne Jones, Niemka Katrin Zeller, Szwedka Charlotte Kalla, Słowaczka Alena Prochazkova, Kikkan Randall i Justyna Kowalczyk. Polka w ostatnim ćwierćfinale przegrała jedynie ze zwycięską Bjoergen (1,4 sek. straty), pokonując Kikkan Randall (2,1 sek. straty), Ariannę Follis (2,5), Norweżkę Celine Brun-Lie (3,0) i Finkę Anne Kylloenen (8,3).

Justyna Kowalczyk zwyciężyła w Pucharze Świata w Rybińsku

W pierwszym półfinale najszybciej pobiegła Petra Majdić (2.30,9 min). Druga była Alena Prochazkova (0,9 sek. straty), a trzecia Maiken Caspersen Falla (1,1). W drugim biegu natomiast wygrała Marit Bjoergen (2.31,8 min) przed Katją Visnar (0,2 sek. straty) i Idą Ingemarsdotter (0,2). Wszystkie one awansowały do finału. Ta sztuka nie udała się niestety Justynie Kowalczyk, która w drugim półfinale zajęła miejsce czwarte (1,3 sek. straty), wygrywając jedynie z Kikkan Randall (1,7) i Charlottą Kallą (1,7). Polka ostatecznie została sklasyfikowana na siódmej pozycji. Do najlepszej szóstki zawodów awansowały zatem dwie Norweżki, dwie Słowenki, Słowaczka i Szwedka. A w finale najszybsza okazała się Petra Majdić (2.28,4 min). Miejsce drugie zajęła Marit Bjoergen (2,8 sek. straty), a trzecie Maiken Caspersen Falla (4,0). Natomiast Ida Ingemarsdotter (4,6 sek. straty), Alena Prochazkova (5,0) i Katja Visnar (12,5) znalazły się poza podium.