FIS World Cup Final: triumf Pettera Northuga

Norweg Petter Northug wygrał finał Pucharu Świata rozgrywany w szwedzkich miastach - Sztokholmie i Falun. Drugie miejsce zajął Francuz Maurice Manificat, a trzeci był Szwed Marcus Hellner.

Logo Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) / Fot. FISW niedzielę, podobnie jak w przypadku kobiet, również mężczyźni zakończyli rywalizację w finale Pucharu Świata (FIS World Cup Final). Zawodnicy mieli do pokonania dystans 15 km techniką dowolną z handicapem (uwzględniono różnice czasowe z poprzednich trzech konkurencji finałowego turnieju - sprint w Sztokholmie oraz prolog i bieg łączony na 20 km w Falun).

Jako pierwszy na trasę z dużą przewagą nad rywalami wyruszył Petter Northug. Norweg, zdecydowanie najlepszy zawodnik w tym sezonie, jak można było się spodziewać wygrał finał. Jego przewaga na mecie nad kolejnym zawodnikiem nie była wprawdzie wielka, ale to dlatego, że na finałowych stu metrach bardzo zwolnił tempo biegu i ściskał ręce oklaskujących go kibiców. Linię mety przekroczył dopiero wtedy, gdy biegnący na drugiej pozycji Maurice Manificat znalazł się tuż za jego plecami. Oficjalnie Norweg więc wygrał z Francuzem tylko 3,4 sek. Manificat osiągnął dziś rewelacyjny wynik, bowiem na podium wdarł się z dwunastej pozycji. Miejsce trzecie zajął natomiast ku uciesze gospodarzy Marcus Hellner (+11,0 sek. straty). Szwed po trzech zawodach był wprawdzie drugi, ale musiał dziś uznać wyższość Francuza.

Petter Northug za zwycięstwo w finale Pucharu Świata otrzymał 200 punktów. To pozwoliło triumfować Skandynawowi w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata z liczbą 1621 punktów. Northug wygrał również klasyfikację za biegi na dystansach (749 pkt), a w klasyfikacji za sprinty (352 pkt) uległ tylko Szwedowi Emilowi Joenssonowi (506 pkt). W sumie odebrał więc dwie Kryształowe Kule.