Facebook Google+ Twitter

Fiskus jak święty Mikołaj. Radykalne zmiany w rozliczaniu podatku

Współautorzy: Barbara Podgórska

Magia i serdeczność świąt udzieliły się fiskusowi. Niczym święty Mikołaj, dobry i życzliwy, przyszykował Polakom nie lada prezent pod choinkę. Radykalnie zmienia swoje groźne, nieprzejednane dotąd oblicze.

Żarty – żartami!

Zmiany, jakie zapowiedziało ministerstwo finansów, oznaczają dosłownie rewolucję w podejściu do podatników. Dotąd wiedli oni niełatwe życie, przy kontroli skarbowej przeżywali traumę.

Od Nowego roku ma być zupełnie inaczej. Prościej, łatwiej i przyjemniej. I nowocześniej!

Przede wszystkim każdy podatnik otrzyma indywidualne internetowe konto podatkowe z e-dostępem do danych. Skończą się żmudne rodaków wyprawy do urzędów z najbardziej błahym problemem.

Po drugie, sprawę będzie można załatwić w dowolnym urzędzie skarbowym, co oznacza odejście od reguły właściwości miejscowej, tego swoistego przywiązania podatnika do miejsca zamieszkania, jak dawnego chłopa pańszczyźnianego. W dobie globalnej mobilności ludzi rejonizacja jest bowiem rozwiązaniem doprawdy archaicznym.

Po trzecie, według zapowiedzi uproszczone zostaną deklaracje podatkowe.

Ale najistotniejsze jest to, że urząd skarbowy, jak troskliwy opiekun, wstępnie wypełni za osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, deklaracje podatkowe, zawierające wszelkie dane przekazywane w ciągu roku administracji
skarbowej przez płatników podatków. Te informacje będą udostępniane podatnikom, posiadaczom e-konta skarbowego. Unikną w ten sposób oczekiwania na PIT-y od płatników i żmudnego wypełniania rubryk.

Wypada wierzyć, bo w święta wszyscy mocno wierzymy w dobroczynność Mikołaja, że urzędnikom Boże Narodzenie nie pomyliło się z Prima Aprilis.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.