Facebook Google+ Twitter

Fiskus ma sprawić, że będziemy regularnie płacić abonament

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-11-23 08:06

Telewizja publiczna bije na alarm, ponieważ drastycznie spadają wpływy z abonamentu. W tej sytuacji Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zwróciła się do Ministerstwa Finansów, by pomogło egzekwować pieniądze od posiadaczy odbiorników radiowych i telewizyjnych.

fot. Infografika/Dziennik ZachodniW ubiegłym roku wpływy abonamentowe były niższe o 40 mln zł w porównaniu z tym, co zaplanowano. Wyniosły nieco ponad 503 mln zł. – W tym roku ściągalność abonamentu jest lepsza, mimo to zwróciliśmy się do resortu finansów z wnioskiem o sprawdzenie możliwości egzekucji abonamentu za pośrednictwem urzędów skarbowych – potwierdza nasze informacje Aneta Jamorek z KRRiT.

Jak poinformowała nas Aleksandra Adamczyk z resortu finansów, na razie nie wiadomo, jak to będzie wyglądać w praktyce. – Trwają dopiero rozmowy na ten temat – stwierdziła. Fiskus ma jednak sporo możliwości, by ściągnąć od nas opłaty – może je potrącić nawet z podatków, które urząd skarbowy powinien nam zwrócić.

– Na dzień dzisiejszy nie ma odpowiednich zmian prawa, które nakładałyby na urzędy skarbowe obowiązek egzekucji należności z tytułu niezapłaconego przez podatnika abonamentu rtv – twierdzi Grażyna Piechota, rzeczniczka Izby Skarbowej w Katowicach. – Nadal istnieje obowiązek samodeklarowania opłat abonamentowych i ewentualne działania o charakterze sprawdzającym prowadzone są przez inne organy.

Do tych organów należy przede wszystkim Poczta Polska. Michał Dziewulski z centrali Poczty w Warszawie mówi, że w ubiegłym roku zmieniły się przepisy, dzięki czemu kontrole w domach miały być ułatwione. Jednak to co w teorii wygląda dobrze, w praktyce nie zawsze tak wychodzi. – Nikt nie musi wpuszczać naszych kontrolerów do mieszkania – mówi Dziewulski. – Nawet wtedy, gdy ktoś otworzy drzwi i nasz pracownik usłyszy radio czy telewizor, może co najwyżej sporządzić notatkę służbową z tego zdarzenia. Poczta zapowiada jednak wzmożone kontrole, zwłaszcza instytucji i firm.

A warto przypomnieć, że firmy płacą abonament rtv za każdy używany odbiornik radiowy i telewizyjny, z odbiornikami radiowymi w samochodach służbowych włącznie.

Gdyby wszyscy posiadacze odbiorników telewizyjnych i radiowych w Polsce płacili abonament solidnie, to publiczni nadawcy mieliby spore dochody. Z badań sondażowych wynika bowiem, że tylko 5 proc. ankietowanych deklaruje, że nie ma ani jednego odbiornika. Aż 95 proc. Polaków odbiorniki ma. A opłaty abonamentowe – co warto podkreślić – pobierane są za samo ich posiadanie, niezależnie od tego, czy włączamy programy publicznych nadawców czy też nie. Z obowiązku wnoszenia opłat za używanie odbiorników rtv nie zwalnia nawet opłacanie rachunków za korzystanie z telewizji kablowej i z platform cyfrowych oraz posiadanie zestawów satelitarnych.

Mariusz Urbanke - Dziennik Zachodni

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

W Czechach bodaj zrobili najmądrzej - do rachunków za prąd doliczają ryszałtem abonament. I problem z głowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

podatek RTV we Francji 116euro/rok
podatek RTV w Polsce +/- 52euro/rok

Komentarz został ukrytyrozwiń

We Francji podatek RTV pobiera fiskus,na bazie dobrowolnej deklaracji posiadaczy odbiorników.Telewizja publiczna jest naprawdę niskich lotów.Prawie w całości składa się z durnych teleturniejów,sadystyczno-ekshibicjonistycznych talkshow'ow ... i innych wątpliwych produkcji.Ciekawa sprawa,ze francuski minister finansów ,chciałby uzyskać więcej pieniędzy z podatku RTV,podczas silnej tendencji spadkowej deklaracji posiadania odbiornika RTV. Duza polemika wytworzyła się wokół telewizji&radia przez internet,które rzekomo są powodem spadku zainteresowania klasycznym odbiorem RTV...Rzad na razie zostawił internautów w spokoju... na razie.Wybory niedługo :-/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najwyższa pora zlikwidować abonament! TVP jest tak samo komercyjną stacją jak TVN czy Polsat. Emituje reklamy, tworzy głupie telenowele i teleturnieje. Nie widzę najmniejszego powodu, żeby dobre pensje pracowników TVP czy PR były finansowane z abonamentu. Misja publiczna mediów publicznych jest fikcją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.