Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16640 miejsce

„Fistaszki” wreszcie w Polsce!

Jeden z najsłynniejszych i najdłużej ukazujących się pasków komiksowych „Peanuts” – czyli „Fistaszki” – opowiadający o codziennych problemach i rozterkach grupy zaprzyjaźnionych dzieciaków oraz psa, ukazał się w polskim przekładzie.

Okładka albumu "Snoopy i kwestie życiowe"; wyd. Nasza Księgarnia. / Fot. rys. Charles M. SchulzDotychczas „Fistaszki” w polskiej wersji językowej były właściwie nieosiągalne. W latach osiemdziesiątych ukazały się trzy książeczki wydane przez „RSW Prasa Książka Ruch” w ramach serii „Literatura na świecie dla dzieci i młodzieży”. Przez pewien czas paski z „Fistaszkami” zamieszczane były na ostatnich stronach lokalnych dodatków do „Gazety Wyborczej”. Mimo przemian ustrojowych i względnego ożywienia zainteresowaniem historiami obrazkowymi, nikt nie zdecydował się na pełną publikację przygód niezwykłej grupki małych przyjaciół.

Na szczęście, przede wszystkim dzięki inicjatywie Michała Rusinka, polscy czytelnicy mogą w końcu poznać przynajmniej część fascynujących losów „Fistaszków”. W 2007 roku ukazały się pierwsze cztery książeczki: „Snoopy i sprawy życiowe”, „Snoopy i kwestia stylu”, „Snoopy i kwestia przyjaźni” oraz „Snoopy i porady życiowe”. Natomiast w lutym bieżącego roku opublikowano kolejne dwa albumy zatytułowane „Snoopy: Była ciemna, burzliwa noc”.

„Na żadnej z kart nie ma figury z psami” (Świat „Fistaszków” i jego bohaterowie)


„Peanuts” opowiada o grupie dzieciaków przeżywających niezliczone i zupełnie poważne dylematy dotyczące
codziennego życia, a także łączących ich wzajemnych skomplikowanych relacji oraz istotnych uczuć.

Okładki albumów wydanych w latach 80-tych XX wieku przez "RSW Prasa Książka Ruch". / Fot. fot. Maciej Tomczak; rys. NNGłównym bohaterem jest nieszczęśliwie zakochany, pogodny i uprzejmy, ale wiecznie pechowy, Charlie Brown. Posiada on bardzo inteligentnego i nietypowego psa rasy beagle, imieniem Snoopy, który obok bycia wiernym towarzyszem swojego pana, jest także: pisarzem, baseballistą, kiepskim golfiarzem, szulerem karcianym, przywódcą grupy skautów, a także sporadycznie, asem przestworzy z okresu I wojny światowej. W sumie miłośnicy serii doliczyli się ponad stu różnych wcieleń Snoopy’ego. Jego przyjacielem jest żółty ptaszek imieniem Woodstock.

Do grupy najważniejszy postaci obok już wymienionych, należy zaliczyć siostrę Charliego Browna Sally, która jest zakochana w jego najlepszym przyjacielu, Linusie Van Pelt, chłopcu kurczowo trzymającym niebieski kocyk i często ssącym kciuk, lecz bystrym i zaskakująco elokwentnym. On z kolei ma samolubną i zarozumiałą siostrę Lucy, udzielająca Charliemu pomocy psychiatrycznej. Lucy darzy nieodwzajemnioną sympatią pianistę Schroedera. W komiksie pojawiają się także dwie przyjaciółki Peppermint Patty oraz Marcie. Pierwsza z nich jest świetnym graczem footballowym, ale kiepską i lekko anarchistyczną uczennicą, natomiast druga stanowi jej całkowite przeciwieństwo. Całą grupę, obok zwykłej znajomości, zabaw i niezwykłych wzajemnych relacji, łączy również udział w drużynie baseballowej Charliego Browna, która nawiasem mówiąc, nigdy nie wygrała żadnego meczu.

Istotą popularności komiksu jest sentymentalny nastrój i inteligentny dowcip, choć nie pozbawiony goryczy czy nawet gorzkiego spojrzenia na świat. Okazuje się, że rzeczywistość dzieci nie jest pozbawiony problemów. Choć mogą wydawać się tak odległe od dorosłej perspektywy, mają nie mniejszą wartość czy doniosłość. A z drugiej strony, tak naprawdę dylematy bohaterów „Fistaszków” to po prostu rozterki każdego człowieka, krążące wokół miłości, przyjaźni, szczęścia, potrzeby akceptacji czy osiągnięcia sukcesu.

„Dobre pisarstwo wymaga ogromnej koncentracji” (Historia Charliego Browna i „gangu”)


Wszystko zaczęło się 2 października 1950 roku, kiedy to ukazał się pierwszy komiksowy pasek, a czytelnicy poznali Charliego Browna. Jego wierny, lecz nieco zwariowany pies Snoopy pojawił się na łamach gazety dwa dni później.

Charles M. Schulz w 1956 roku. Na stole kreślarskim naszkicowany główny bohater "Peanuts" - Charlie Brown. http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Charles_Schulz_NYWTS.jpg / Fot. fot. Roger HigginsAutorem „Fistaszków” był Charles M. Schulz, rysownik i scenarzysta w jednej osobie. Weteran II wojny światowej właściwie od wczesnego dzieciństwa chciał tworzyć komiksy, a swoje marzenie zaczął realizować niedługo po zakończeniu służby wojskowej, w końcu lat czterdziestych. Jego pierwszy poważny komiksem stał się największym dziełem życia.

Początkowo historyjki zatytułowane były „L’il Folks” – „Mali ludzie”. Jednak, ponieważ istniały już komiksy o podobnych nazwach: „Little Folks” i „L’il Abner”, wydawca postanowił zmienić oryginalny miano na „Peanuts” – co tłumaczone dosłownie na język polski oznacza orzeszki ziemne „Fistaszki”, ale metaforycznie, potocznie „Maluchy” czy też „Dzieciaki”. Schulz uważał, że nowy tytuł jest poniżający i początkowo nie chciał się zgodzić na ten pomysł. Na szczęście czytelnicy szybko zakochali się w nowej nazwie, co ostatecznie przekonało również rysownika.

W ciągu prawie pięćdziesięciu lat pracy Schulz nieprzerwanie tworzył nowe odcinki do wydań codziennych i weekendowych, a historyjki przedstawiające losy „Fistaszków” trafiły do ponad 2500 gazet publikowanych w 75 krajach. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku, mimo siedemdziesięciu lat, Schulz nie tracił zarówno pomysłów, jak i poczucia humoru.

Niestety, na przełomie wieków, najpierw wylew, a później choroba nowotworowa uniemożliwiły mu dalszą pracę. Charles M. Schulz zmarł 12 lutego 2000 roku w wieku 77 lat. Ostatni oryginalny pasek gazetowy z przygodami bohaterów „Peanuts” ukazał się 3 stycznia, a wydanie weekendowe – kolorowe, zajmujące całą stronę – dzień po śmierci autora, 13 lutego.

Przez cały okres istnienia komiksu nigdy nie pojawiła się w nim dorosła osoba, lecz nie oznacza to ich braku w świecie „Peanuts”. Bohaterowie często kierują swoje słowa do osób nie występujących bezpośrednio na obrazkach – nauczycieli, sprzedawców czy rodziców. Jak sam Schulz mawiał, dorośli byli i są za duzi, aby zmieścić się w kadrach jego historii.

„Wszystko jest w porządku… to moja nowa maksyma” (To na szczęście nie jest koniec)


Rodzina Schulza, zgodnie z wolą samego autora, nie zgodziła się, by seria została przejęta przez innego rysownika. Jednak, ponieważ komiks ukazywał się ponad pół wieku, czytelnicy mogli poznać zaledwie niewielki fragment całej spuścizny genialnego twórcy. Dlatego, choć od siedmiu lat nie powstał ani jeden fabularnie nowy odcinek „Peanuts”, na łamach gazet ciągle publikowane są komiksy z wcześniejszych lat.

Pierwsze cztery albumy „Fistaszków” wydane w Polsce w zeszłym roku, to w zasadzie nie komiksy we właściwy tego słowa znaczeniu, a jedynie wybór określonych dialogów, stanowiących niewątpliwie bardzo ciekawy zbiór różnych mądrości oraz mniej lub bardziej abstrakcyjnych porad filozoficznych. Na Zachodzie, gdzie „Fistaszki” są dobrze znane, stanowiły niejako kolekcjonerskie uzupełnienie właściwej serii. W Polsce musiały z konieczności odgrywać główną rolę.

Okładka pierwszego tomu "Snoopy: Była ciemna, burzliwa noc"; wyd. Nasza Księgarnia. / Fot. rys. Charles M. SchulzDopiero tegoroczne dwa tomy zawierają zbiór oryginalnych pasków gazetowych. Ich przewodnim motywem jest mocne postanowienie Snoopy’ego zostania najsłynniejszym pisarzem świata. Beagle nie waha się ani nie wątpi we własne umiejętności, ustawia maszynę do pisania na swojej budzie i zabiera się do pracy. W pisaniu pomagają, jak i nieświadomie przeszkadzają wszyscy bohaterowie ze świata „Fistaszków”.

Tytuł komiksów „Była ciemna, burzliwa noc” to pierwsze zdanie jak kiedykolwiek napisał Snoopy. Stało się to 12 lipca 1965 roku.

Śródtytuły pochodzą z albumów: 1- 2-„Snoopy i kwestia stylu”, 3-„Snoopy i sprawy życiowe”; wszystkie wydane przez „Naszą Księgarnię” w tłumaczeniu Michała Rusinka. Więcej wiadomości o bohaterach i przygodach „Peanuts” można znaleźć na oficjalnej stronie www.snoopy.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 28.02.2008 09:03

Nie wiedziałem, że się Snoopy u nas ukazuje. Dzięki za info !
P.S. Bardzo dobrze napisany artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.