Facebook Google+ Twitter

Fizyczny Nobel za czujniki optyczne

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-06 12:28

Amerykanin chińskiego pochodzenia Charles K. Kao oraz Amerykanie Willard S. Boyle i George E. Smith otrzymają wspólnie tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

Królewska Szwedzka Akademia Nauk wyróżniła ich za badania nad światłowodami oraz urządzeniami elektronicznymi stosowanymi w cyfrowych technologiach fotograficznych.

Charles Kuen Kao pochodzi z Chin, pracował w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, ma obywatelstwo obu tych państw. Otrzyma on połowę nagrody; uhonorowano go za opracowanie metody skutecznego przesyłu informacji przez światłowody. Dzięki temu powstały światłowody nowej generacji; na świecie jest obecnie ponad miliard kilometrów takich przewodów co usprawnia telekomunikację, w tym łączność internetową.

Drugą połowę nagrody otrzymają Amerykanie Willard S. Boyle i George E Smith, którzy pracowali w wielu uniwersytetach w Stanach i w Kanadzie. Skonstruowali tak zwaną matrycę CCD, która przetwarza impulsy świetlne na elektryczne. Dziś stosuje się ją do produkcji współczesnych cyfrowych aparatów fotograficznych, kamer wideo i czułych teleskopów; ma ona także zastosowanie w medycynie.

W uzasadnieniu Królewska Szwedzka Akademia Nauk pisze, że nagrodzone badania były przełomowe i doprowadziły do powstania współczesnego społeczeństwa informacyjnego.
Charles Kuen Kao, urodził się w 1933 roku w Szanghaju. Doktorat uzyskał w 1965 roku na londyńskim Imperial College. Był jednym z szefów Laboratorium Standardów Telekomunikacji w brytyjskim Harlow oraz prorektorem Uniwersytetu w Hongkongu; od 1996 roku jest na emeryturze.

Willard Sterling Boyle, urodził się w 1924 roku. Pracował na kanadyjskim uniwersytecie McGill w Quebec, był dyrektorem Działu Nauk Komunikacyjnych w firmie Bell Laboratories w New Jersey. Na emeryturze jest od 1979 roku.

George Elwood Smith doktoryzował się na University of Chicago, był szefem Departamentu Urządzeń w Bell Laboratories w New Jersey. Na emeryturze od 1986 jest od 1986 roku.
Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki przyznawana jest od 1901 roku. Najmłodszy wyróżniony naukowiec, Lawrence Bragg miał 25 lat; najstarszy, Raymond Davis Junior - 88. Wśród laureatów są tylko dwie kobiety, w tym Maria Skłodowska-Curie, którą uhonorowano w 1903 roku za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.