Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fjällbacka - miasto zbrodni

Magdalena Felska
Magdalena Felska
Magdalena Felska
Fjällbacka jest niewielką miejscowością położoną na południowym zachodzie Szwecji. W 2005 roku na jej terenie mieszkało około 800 mieszkańców.

Głośno robi się o niej jednak latem, kiedy spragnieni odpoczynku nad wodą Szwedzi wypełniają jej niewielkie uliczki. Jednym z najbardziej znanych turystów, którzy cieszyli się letnimi widokami Fjällbacki była Ingrid Bergman. Ostatnimi czasy Fjällbacka stała się również znana dzięki szwedzkiej pisarce Camilli Läckberg, akcja jej kryminalnych powieści rozgrywa się właśnie w tym malowniczym miejscu.

Głównymi bohaterami cyklu kryminalnych zdarzeń są Erika Falck oraz Patrik Hedström. Erika to znana w Szwecji pisarka, która po tragicznej śmierci rodziców przyjeżdża do Fjällbacki, by uporządkować rodzinne sprawy. W tym samym czasie w jednym z domów w miasteczku zostają znalezione zwłoki kobiety, jak się później okazuje, dawnej przyjaciółki Eriki, Alex. Wszystko wskazuje na samobójstwo,wkrótce jednak zostają odkryte nowe fakty, które stanowczo przeczą początkowo stawianej tezie. Główna bohaterka zaczyna samodzielnie prowadzić śledztwo, stopniowo odkrywając mroczne tajemnice rodziny Alex. Równolegle ze śledztwem Eriki, prowadzone jest to, przez policję. W tym miejscu pojawia się męski charakter - policjant Patrik Hedström. Oba śledztwa szybko zaczynają się zazębiać, a główni bohaterowie coraz więcej radości odnajdują we wspólnym odkrywaniu faktów.

"Ofiara losu" Camilli Läckberg to historia, w której bohaterowie naznaczeni są przeżyciami z przeszłości. I nawet jeśli wydaje się, że przeszłość została pozostawiona samej sobie, teraźniejszość nieustannie sięga do tego, co było i na nowo określa minione zdarzenia. Bohaterowie muszą zmagać się ze swoimi lękami i demonami, często po to, żeby nadać sens przyszłości. Powieści Läckberg, nie są studium psychologicznym postaci. Można w nich jednak dostrzec próbę ukazania mechanizmów, które rządzą ludzką psychiką. Są to więc obrazy przedstawiające nie tylko ludzkie działania, ale i proces, który do nich doprowadził. Rozterki bohaterów, krok po kroku, budowane są równocześnie ze wzrastającym napięciem, trzeba bowiem pamiętać, że saga jest kryminałem. Mimo że nie wszystkie części cyklu są na jednakowo, według mnie, wysokim poziomie, czyta się je z wielką przyjemnością. Kiedy czytelnik zaprzyjaźni się z głównymi bohaterami w pierwszej części sagi, będzie ciekaw, jak potoczą się ich losy w następnych.

Cykl składa się z dziewięciu części, w Polsce jak dotąd zostało wydanych pięć (szósta powinna pojawić się w księgarniach w czerwcu), pierwsze cztery zostały sfilmowane.

Książki Camilli Läckberg zajmują w Szwecji pierwsze miejsca list bestsellerów. Pierwsza część cyklu Księżniczka z lodu została wyróżniona międzynarodową nagrodą Grand Prix de Littérature Policiere dla najlepszej powieści kryminalnej 2008 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto