Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25338 miejsce

Flip Phone - "marzycielski koncept". Rozmowa z Ewą Sendecką

Ewa Sendecka skończyła krakowską Akademię Sztuk Pięknych i zajmuje się wzornictwem przemysłowym. Jest współtwórczynią projektu Flip Phone, który został okrzyknięty przez wielu fanów nowych technologii, najpiękniejszym telefonem świata. Projektantka opowiada W24 o kulisach powstawania pomysłu i szansach na jego wdrożenie. Czy "marzycielski koncept" znajdzie się na półkach sklepowych?

 / Fot. http://www.yankodesign.com/2011/01/19/how-cool-can-a-flip-phone-get/ Strona projektuProszę opowiedzieć w kilku słowach o telefonie Flip Phone. Jaki był Pani udział w tworzeniu go?
Flip Phone to kolejna nazwa tego projektu. Początkowo był współtworzony podczas rodzaju warsztatu projektowego, prowadzonego z firmą Nokia. Nazwaliśmy go Nokia Kolmio - czyli po fińsku trójkąt. Projekt realizowaliśmy w zespole składającym się z 4 projektantów (3 projektantów "product design", jednego projektanta "interaction design"). Skoro pracowaliśmy jako grupa, to uznajemy, że wkład każdej osoby w projekt jest dokładnie taki sam (każdy wniósł w niego inną wartość). Dlatego właśnie pracuje się w grupie, ponieważ można w ten sposób wygenerować dużo więcej innowacyjnych rozwiązań, kilka różnych punktów widzenia dużo lepiej wspomaga prace na etapie burzy mózgów.

Zobacz zdjęcia telefonu Flip Phone


A przy tym projekcie, najważniejszym naszym założeniem było zaprojektowanie telefonu tak, by wyróżniał się nie tylko formą, ale i przede wszystkim interakcją z użytkownikiem. Właściwie aby nie był to już tylko telefon, ale wielofunkcyjny obiekt. Sfera interakcji okazała się dla nas najbardziej atrakcyjna i odkrywcza, i najmniej wykorzystana przez współczesnych producentów telefonów

Uwagę przyciąga nie tylko estetyka Flip Phone'a, ale też jego potencjalne zastosowanie. Można powiedzieć, że wychodzi on poza ramy nawet najbardziej zaawansowanego smartfona. Z jednej strony przypomina telefon, z drugiej zegar i wreszcie portfel czy książkę. Skąd się wziął pomysł na ten produkt?
W obecnym świecie każdy z nas otacza się elektronicznymi gadżetami różnego rodzaju, coraz to nowszymi i bardziej zaawansowanymi. Czasem zastanawiamy się czy kolejny z nich, to nie  / Fot. Ewa Sendeckaprzypadkiem kreowanie potrzeb? Czy faktycznie jest nam niezbędny do funkcjonowania? Chcieliśmy w jednym obiekcie zawrzeć wszystkie te najpotrzebniejsze "wynalazki" tak, aby idealnie odpowiedzieć na jak najwięcej potrzeb klienta. Nietypowa forma telefonu, daje wiele możliwości wykorzystania i zachęca użytkownika do eksplorowania kolejnych funkcji. Oczywiście forma powstała najpierw - rodzaj triku gdzie przedmiot z dwuwymiarowego robi się trójwymiarowy (dla bardziej komfortowego trzymania w ręce). Nad formą telefonu spędziliśmy sporo czasu, ponieważ głównym naszym założeniem projektowym było stworzenie takiej, która wyróżni telefon spośród wszystkich na rynku. Nokia miała kiedyś linię telefonów charakterystyczną tylko dla niej, jednak z czasem wszystkie modele tak się upodobniły, że marki nie jesteśmy teraz w stanie odróżnić. I tutaj nasz projekt ma to zmienić. Wyróżnia się formą, funkcją, interakcją z użytkownikiem - nie jest już tylko urządzeniem, ale obiektem z którego nawet samo korzystanie sprawia użytkownikowi przyjemność

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Może to być alternatywa dla wielu, ale chyba jeszcze poczekamy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
RomanMazur
  • RomanMazur
  • 01.06.2011 05:58

@ Rafał Gdak
Ogólnie ma Pan rację jednak nie można zapomnieć że obecna "ekonomia" to całkiem inna ekonomia niż ta 20 lat temu. Teraz najważniejsza jest prostota produkcji dzięki czemu mogą ją wykonywać "niewolnicy" w krajach trzeciego świata. Miejmy nadzieję że ten model gospodarki upadnie i w końcu znowu liczyć będzie się jakość i godny zarobek dla robotnika. Tytle tylko że wtedy sensowny laptop znów będzie kosztował 4 tysiące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Roman Mazur: 1. Jeszcze circa 6 lat temu notebook kosztował około 4 tys. Dziś można kupić sensowne urządzenie poniżej 2 tys. Podobnie było ze smartfonami - cena różnych wersji Nokia Communicator była niebotyczna. Trend jest więc oczywisty. 2. Owszem, obecnie kwestia energii to spory problem i tu się zgadzam, może być dużym wyzwaniem. 3. Gdybanie :)

Trzymając się tezy, że podobne produkty to science fiction, nie powstawałoby większość urządzeń, zarówno tych, które ma Pan w kieszeni, jak i w domu. Gdy dostałem od rodziców Commodore 64 jego procesor miał taktowanie 0.985 MHz i 64KB pamięci operacyjnej. Dziś mój telefon ma procesor 1GHz i 512 MB RAM. Proszę przeliczyć o ile razy szybszy jest sam procesor. To dowodzi, że gdyby np. Steve Jobs zaciął swój umysł w podobnej postawie nie stworzyłby w swoim garażu pierwszego komputera Apple, dalej jeździlibyśmy przedwojennym Fordem, bracia Wright zostaliby wpisani do jakiejś księgi osobliwości etc. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
RomanMazur
  • RomanMazur
  • 30.05.2011 22:59

1. Cena - tyle ekranów to ogromny koszt.
2. Energia - olbrzymie zapotrzebowanie na energię
3. Niezawodność, wytrzymałość, tania produkcja - wszystkie trzy opcje marne

Wniosek. Świetny pomysł na urządzenie do filmu SF ale nie do wykorzystania w prawdziwym życiu.
Za mały by zmieścić odpowiednie baterie. Wymagający ciągłego czyszczenia z odcisków palców. Wymagający wykwalifikowanych (drogich) pracowników przy produkcji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podobają mi się: Twórczyni i jej dzielo! Pyrsk

Komentarz został ukrytyrozwiń

W metrze widziałam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Rafale, czy nie słodziej umierać w niewiedzy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nokia go raczej nie wyprodukuje Panie Robercie. Alians z Microsoftem wyklucza obecnie słuchawki Nokii z Androidem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja już go poszukuję :)
Czy Nokia to słyszy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.