Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6411 miejsce

Florencja. Koniec tajemnicy. Naukowcy znaleźli szczątki Mony Lisy?

Jednym z najsłynniejszych i najcenniejszych obrazów wielkiego artysty malarza okresu renesansu, Leonarda da Vinci, jest portret Mony Lisy. Przez wieki tajemnicza kwestia modelki obrazu – została wreszcie odkryta.

Obraz "Mona Lisa". O kulisach jego powstania krąży wiele teorii i legend. Przeważa pogląd, że obraz powstał na początku XVI wieku, na zlecenie bogatego kupca z Florencji, Francesca Giocondo, stąd jego nazwa La Gioconda. Zdaniem większości ekspertów modelką w tym dziele była kobieta o imieniu Lisa Gherardini. Portret miał zdobić jadalnię, dlatego ma niewielkie rozmiary.

Problemem badaczy genezy i historii "Mony Lisy" pozostaje wiąż nieodkryta kwestia modelki. Mimo upływu kilku wieków, od czasu powstania obrazu - poszukiwania trwają. Badacze są pewni zwycięstwa. Grupa ekspertów, zajętych poszukiwaniem szczątków Mony Lisy, czyli żony florenckiego kupca Lisy Gherardini, wyraża przekonanie, że wreszcie odnalazła je na terenie starego klasztoru we Florencji. Konieczne są jednak dalsze badania, które mogą potwierdzić odkrycie.

Szef grupy badawczej i koordynator poszukiwań zastrzega, że jeszcze za wcześnie na to, żeby stwierdzić, że znaleziony w krypcie dawnego klasztoru, szkielet - to szczątki kobiety, która prawdopodobnie pięć wieków temu, pozowała malarzowi do najbardziej znanego na świecie portretu – czytamy w portalu gazetapeawna.pl.

Kości szkieletu poddane będą badaniom antropologicznym. Wykorzystany zostanie w tym celu, między innymi promieniotwórczy izotop węgla C14. To pozwoli ustalić okres ich pochodzenia. Następnie naukowcy porównają DNA szkieletu "Giocondy" z krypty, ze szczątkami dwóch córek "Giocondy", pochowanych we Florencji znanym miejscu. Końcowym etapem poszukiwań eksperckich będzie, w przypadku pozytywnego rezultatu identyfikacji, próba rekonstrukcji twarzy kobiety (modelki) po to, aby ostatecznie porównać ją z twarzą znaną z arcydzieła "Mony Lisy" Leonarda da Vinci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.