Facebook Google+ Twitter

Fokarium w Helu - to trzeba zobaczyć!

Jeszcze sto lat temu na polskich plażach wylegiwały się dziesiątki fok. Niestety kłusownicy przetrzebili gatunek do tego stopnia, że zaczęło mu zagrażać wyginięcie. Dzięki fokarium w Helu istnieje szansa na zwiększenie populacji tych zwierząt.

W 1999 roku, przy Stacji Morskiej - naukowej placówce terenowej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, stworzono Fokarium. Celem naukowców jest rehabilitacja i restytucja, czyli odnowienie populacji foki szarej w Bałtyku. Obecnie w basenach mieszkają samce Bubas i Fok oraz cztery samice: Unda Marina (po szwedzku Morska Fala) ze Szwecji,
Ewa, Ania i Agata z Estonii. Ich rodaczka Krysia, najruchliwsza i najbardziej ciekawska z
helskich fok, zginęła tragicznie 7 lat temu. Zatruła się tlenkiem metalu z monet, wrzucanych przez turystów, do basenów fokarium. Podczas sekcji w jej żołądku znaleziono prawie 700 monet! Natomiast w lipcu 2005, w niewyjaśnionych okolicznościach, zdechły dwa samce: Balbin-najstarsza helska foka i główny lokator fokarium oraz Joel (zwany Julkiem), pochodzący z Estonii.

Młode foki rodzą się na przełomie lutego i marca i pokryte są białym, puszystym futerkiem zwanym lanugo. Do tej pory w helskim fokarium przyszło na świat 10 samic i 10 samców. Po odchowaniu i otrzymaniu imienia (co roku na kolejną literę alfabetu; w tym roku urodził się Isk i Icek) zostają wypuszczone na wolność. Odbywa się to zwykle w maju, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Na grzbiecie mają przyczepiony, nie przeszkadzający im, nadajnik, dzięki któremu naukowcy i internauci mogą śledzić w Sieci trasę pokonywaną przez zwierzę.


trening / Fot. Ewa CzopekTrening służy urozmaiceniu życia zwierząt i oswojeniu ich z opiekunami, dzięki czemu są mniej zestresowane podczas wykonywania im niezbędnych badań i zabiegów medycznych (ważenie, zakrapianie oczu, zastrzyki).dzieci chętnie odwiedzają Fokarium / Fot. E


Fokarium, goszczące rocznie 360-400 tysięcy osób, jest jedną z trzech najliczniej odwiedzanych atrakcji w Polsce (obok Akwarium w Gdyni i kopalni soli w Wieliczce).Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Bardzo interesujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak będę nad morzem na pewno odwiedzę fokarium. Ciekawy i przekonujący artykuł.

Jakiś czas temu czytałem artykuł o kawałkach szkła wyrzucanych przez fale morskie na brzeg, są one cenione i poszukiwane za ciekawie wyszlifowawszy kształt. Nie mają ostrych krawędzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawsze kiedy tylko jestem na Półwyspie Helskim odwiedzam to miejsce. Naprawde warto !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.