Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15703 miejsce

Fontanna "Grzyb" w Ciechocinku

Fontanna częściej zwana jest "Grzybkiem" i stanowi bardzo charakterystyczny element miasta. Właściwie jest jednym z jego symboli. To ważne ogniwo w uzdrowiskowym systemie miejscowości.

Sławna fontanna ciechocińska "Grzyb". / Fot. Mirosława Kasowska
"Grzybek" jest celem wielu spacerów. / Fot. Mirosława KasowskaOdwiert fontanny wykonano w 1911 roku. Ostatecznie powstała w 1926 r. Jej oryginalną paterę zaprojektował Jerzego Raczyński. Fontanna pełni funkcję zarówno ozdobną, jak i przemysłową. Zewnętrzna część konstrukcji mającej kształt grzyba stanowi obudowę źródła nr 11. Jest to głęboki na 414 metrów odwiert solankowy. Właśnie z tego miejsca uzdrawiająca woda pompowana jest na ciechocińskie tężnie. Solanka wypływająca z tego źródła ma stężenie 5,5%.

Wokół niej powietrze nasycone jest leczniczym jodem i bromem. / Fot. Mirosława Kasowska "Grzyb" stanowi naturalny inhalator dla kuracjuszy. Wokół fontanny codziennie zbiera się wiele osób. Mogą zasiąść na ustawionych wokół ławeczkach, spacerować wokół tego źródła solanki lub stać blisko niego, żeby wdychać jak najwięcej leczniczego jodu i bromu zawartego w miejscowym powietrzu. Jest to miejsce zbiorowych darmowych inhalacji.

Przy fontannie zawsze znajdują się kuracjusze. / Fot. Mirosława Kasowska Okolice fontanny są jednym z najczęściej i najchętniej odwiedzanych przez kuracjuszy miejsc. Znajduje się ono w centrum miasta u zbiegu ulic Zdrojowej i Kościuszki. W przeszłości obiekt przeszedł kilka poważnych rekonstrukcji i remontów. Został m.in. podwyższony i przesunięty kilka metrów od początkowego położenia.

Źródła:
www.ciechocinek.pl
www.poradnikzdrowie.pl
oraz materiały promocyjne miasta Ciechocinka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dobrze napisane. Zwięźle i na temat.

A my już dziś kilkakrotnie widziałyśmy fontannę, bardzo ładne zdjęcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.