Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15293 miejsce

Fontanny na Podzamczu, czyli będzie piękniej w Warszawie!

W ubiegłym tygodniu ruszyła budowa fontanny multimedialnej "światło - woda - dźwięk". Park fontann stanie na Podzamczu, przed Arkadami Kubickiego najpóźniej w pierwszym kwartale 2011 roku. Ja już nie mogę doczekać się koncertów fontann!

projekt fontann / Fot. ze strony Urzędu MiastaW ubiegłym tygodniu ruszyła budowa fontanny multimedialnej "światło-woda-dźwięk". Park fontann stanie na Podzamczu, przed Arkadami Kubickiego czyli na skwerze im. I Dywizji Pancernej w Warszawie. Projekt obejmuje zagospodarowanie blisko 5 h terenów zielonych.

Od strony południowej przy ul. Boleść znaleźć się ma część parkowa z dużą ilością drzew, krzewów, zieleni niskiej, ław i ławek. Ciekawostką będzie "pluskowisko" czyli fontanna sucha dla dzieci. Śpieszę wyjaśnić, że sucha fontanna to znaczy bez lustra wody. Woda będzie tryskać i wpływać pomiędzy granitowe płyty. W centrum ulokowana będzie park fontann (fontanna główna o powierzchni ponad 2 200 m. kw. oraz fontanna liniowa o długości ponad 120 m, z tzw. organami wodnymi). Na północy błonia z odsłoniętym widokiem Starówki. W związku z "zazielenianiem" tego terenu zasadzonych zostanie 17 jabłoni, 3 klony, 270 grabów oraz 770 m. kw. różnorodnych bylin.

Fontanny na Podzamczu przebojem sobotnich nocy

Z istniejących 196 drzew wycięto jedynie 11, niezbędnych przy realizacji zagospodarowania północnej części skweru. Poza tymi pracami zostanie wymieniona nawierzchnia. Pożegnamy się z asfaltem i płytami betonowymi dla podziwiania uszlachetnionej kostki oraz nawierzchnie alejek z mieszanki Hanse Granda. Ciekawie prezentuje się w projekcie oświetlenie. Kompozycja zawiera systemy oświetlenia:"parkowe wysokie, oświetlenie skweru niskie, iluminacja muru klasztornego, podświetlenie wybranych drzew w części parkowej oraz duża ilość ław zlokalizowanych w alejkach pod koronami drzew oraz ławek w pozostałej części skweru".

Niezapomnianym doświadczeniem estetycznym mają być koncerty fontann. Te półgodzinne pokazy po zmierzchu będą odbywały się w każdą sobotę. W repertuarze muzyka klasyczna, ale w nowatorskiej odsłonie. "Na fontannie głównej zamieszczone zostaną dysze tworzące ekran wodny, na którym wyświetlane będą 5-minutowe filmy o Warszawie oraz obrazy Warszawy historycznej oraz Warszawy współczesnej". Brzmi interesująco.

Czy będzie przyciągać turystów i mieszkańców tak samo jak podobne fontanny chociażby w Barcelonie? Zobaczmy... niedługo.

Planowane zakończenie inwestycji to koniec 2010 roku a w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych najpóźniej w pierwszym kwartale 2011 roku.

źródło: um.warszawa.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Maria Strelbicka
  • Maria Strelbicka
  • 10.05.2011 14:32

druga (!!!) po ogrodzie Saskim (z 19 wieku) miejska fontanna!!! Gratulacje dla stolicy )))

Komentarz został ukrytyrozwiń
MARIA KA
  • MARIA KA
  • 07.05.2011 16:49

Fontanna jest piekna, ale ten potworny halas!!! Moje mieszkanie nieopodal cale sie trzesie od dudnienia glosu jakiegos faceta na przemian z muzyka disco przez glosniki wielkosci samochodu. To sa niby proby (trwaja juz dwa dni) do sobotniego otwarcia. Mam nadzieje, ze po sobocie to juz bedzie koniec. Jak nie to zaczynam myslec, zeby sie ze Starowki wyniesc. Tylko kto kupi ode mnie mieszkanie w takim piekle?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Piotrek K.
  • Piotrek K.
  • 06.05.2011 10:04

Proszę o pomoc. potrzebuje kontakt do osoby zarządzającej tym obiektem. zdradzę, że chciał bym wykorzystać fontannę do zaręczyn :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam ale źle określiłam miejsce - nie przed Arkadami tylko właściwie obok nich! Reszta danych właściwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Specjalnie odwiedzę Warszawę, żeby to "cudo" zobaczyć:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam nadzieję...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli będzie to wyglądało jak na symulacji komputerowej, to rzeczywiście pięknie. Bo co do łódzkich fontann zdania są podzielone. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.