Facebook Google+ Twitter

Ford zrewolucjonizuje nasze portfele?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-08-24 16:32

Ford ogłosił rewolucyjną innowację dla hybrydowych aut typu plug-in (z wbudowaną wtyczką), umożliwiającą bezprzewodową komunikację z lokalnymi sieciami energetycznymi, dając ich użytkownikowi całkowitą kontrolę nad poborem paliwa.

Schemat działania systemu vehicle-to-grid. / Fot. Archiwum FordaWygląda na to, że technologie ekologiczne związane z rynkiem motoryzacyjnym powoli wkraczają na nowy pułap. Auta, które w niedalekiej przyszłości zdominują drogi w USA i UE, nie będą już monstrualnymi fabrykami spalin o niebotycznych osiągach, a raczej stylowymi "cichoślizgami" wyposażonymi w hybrydowy system plug-in. Planując kupno nowego samochodu w 2012 roku prawdopodobnie będziemy mogli już rozważać modele wyposażone w możliwość ładowania akumulatorów z domowego gniazdka elektrycznego. Według zapowiedzi producentów wiodących marek, właśnie w tym roku zakończy się większość testów próbnych modeli (choćby Forda i należącego do niego szwedzkiego Volvo) i zostaną one bezzwłocznie wprowadzone do seryjnej produkcji. Nowe pojazdy pozwolą odbyć nam weekendowe, ekologiczne wycieczki poza miasto po jednorazowym, nocnym ładowaniu baterii. Możliwość domowego "tankowania" naszego auta będzie, według obliczeń szwedzkiego przedsiębiorstwa energetycznego Vattenfall, zbawienna dla kieszeni statystycznego kierowcy i pozwoli zredukować koszty paliwa o jedną trzecią w stosunku do pojazdów konwencjonalnych. Należy tu jednak od razu dodać, że wstępny koszt takiego cacka może poskutkować również długotrwałą anoreksją naszego portfela.

Nowe trendy gospodarności

W ostatni wtorek Ford ujawnił swoje ambicje wysunięcia się na samo czoło ekoproducentów aut przyszłości. Amerykański gigant zaproponował wygodny i wysoce konfigurowalny system umożliwiający zarządzanie zużyciem energii domowych aut. Jego architektura jest ściśle związana z głośną koncepcją Smart Grid (inteligentną siecią energetyczną), która zakłada kompleksowe wykorzystanie sieci informatycznych w przemyśle energetycznym. Pionierem takich rozwiązań jest amerykańska firma Cisco, która umiejętnie wykorzystała okres nagłego wzrostu cen gazu w Stanach Zjednoczonych (skąd my to znamy?) oraz kryzys na rynku pracy, proponując nowy impuls dla amerykańskiej gospodarki - Smart Grid. Inteligentna technologia umożliwić ma znaczną likwidację strat poniesionych w wyniku awarii energetycznych (50 mld dolarów rocznie!), 10-15 proc. oszczędności w zużyciu energii przez gospodarstwa domowe, utworzenie ponad 280 tys. miejsc pracy. Brzmi to całkiem nieźle, trochę jakby Cisco zabawiało się w Marshalla usiłującego ożywić zrujnowaną kryzysem gospodarkę USA. Do tego dochodzi znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i duża ulga dla ksztuszącej się planety.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.