Facebook Google+ Twitter

Formentera. Wyspa najpiękniejszych plaży w Europie

Formentera jest najmniejszą co do wielkości zamieszkałą wyspą, należy do archipelagu Balearów. Słynie z najpiękniejszych plaży w Europie i najczystszej wody w rejonie Morza Śródziemnego.

Formentera wieczorem. / Fot. Isabella DegenWyspa jest mała, długość wyspy wynosi 20 km a szerokość w jej najwęższym miejscu to zaledwie 2 km, łączna powierzchnia to 82 km kwadratowe. Wyspa liczy sobie około 10 tysięcy stałych mieszkańców w tym 70% to wyspiarze, obywatele Hiszpanii. Głównym miastem jest Sant Francesc de Formentera. Formentera jest oddalona w linii prostej zaledwie o 11 km od Ibizy a promami można dostać się tam w około 40 minut, które przybywają do portu w La Savina. W sezonie promy kursują prawie co godzinę pomiędzy Ibizą a Formenterą. Wyspa zadziwia przybyszów pięknym dziewiczym krajobrazem, nieskazitelnie białym piaskiem na plażach oraz krystalicznie czystą wodą mieniącą się wszelkimi odcieniami turkusu i szmaragdu. Wodę morską w tym rejonie ocenia się jako najbardziej czystą biologicznie.

Formentera posiada 10 tysięcy miejsc noclegowych a ilość odwiedzających w sezonie szacuje się na 150 tys. rocznie. Na wyspie, najbardziej lubianym środkiem lokomocji dla turystów jest skuter oraz rower. Można je wypożyczyć na cały dzień za kilka euro i przejechać całą wysepkę wzdłuż i wszerz, odkrywając na własną rękę piękno przyrody i czar tego niezwykłego miejsca.

Ciekawostką jest park solny. "Ses Salines", administracyjnie należy do parku solnego Ibizy. Na Formenterze park solny Park solny Ses Salinas. / Fot. Isabella Degen rozpoczyna się od miejscowości La Savina i ciągnie się wzdłuż północnego wybrzeża wyspy, porośniętego piniami, jałowcami i solną roślinnością endemiczną wyspy. Znajdują się tu dwa duże jeziora solne, które mają ujścia do licznych stawów, następnie po odparowaniu zamieniają się w białe pola soli. Park solny Formentery jest najstarszym i największym żywym biotopem. Wyspa zawdzięcza to trawie morskiej (Posidonia), która jest rośliną endemiczną, i bytuje tylko w rejonie Morza Śródziemnego. Trawa Posidonia porasta dno morskie na głębokościach od 1 do 30 metrów, jest biotopem dla wielu gatunków morskich roślin i zwierząt. Park ten zaliczono do światowego dziedzictwa Unesco.
Formentera w latach 1960-70 była wielką osadą Hippisów i do dzisiaj przetrwała tu tradycja hippisowskich jarmarków oraz kultowych barów. Ciekawostką jest szkoła konstrukcji gitar pod nazwą "Gitary Formentery". Tradycje muzyczne trwają do dzisiaj i wyspa nadal gości i gościła wielu znanych muzyków jak Bob Dylan, Chris Rea i inni.
Formentera dzisiaj jest ulubionym miejscem urlopowym głównie Włochów i Niemców. Szczególnie młodzi Włosi upodobali sobie tą wyspę, wszędzie słychać język włoski i widać niezliczone ilości skuterów.
Młyn solny i restauracja Es Moli de Sal. / Fot. Isabella DegenSkutery w niezliczonych ilościach, urlopowy środek lokomocji młodych Wlochów. / Fot. Isabella DegenNajpiękniejsze plaże Formentery. / Fot. Isabella Degen

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Z zaciekawieniem przeczytałam tyle dobrego o wyspie, która była mi dotąd nieznana:) dziękuję !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adrianno z całą przyjemnością dzielę się widokami :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawdziwy raj! Dziękuję, Izabello, za możliwość zakosztowania tego piękna!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna wysepka . Troszkę bym się bała bo taka malutka :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

I zdjęcia i tutaj ciekawie. Uwielbiam puste plaże. Nie ma mnie tam, i nie będzie nigdy tam, gdzie rzędy leżaków i parasoli. Chwilowo mam na "tapecie" góry i tęsknię za morzem, więc choć wirtualnie się tam przeniosłam tutaj.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po raz pierwszy od wielu miesięcy mogłem spokojnie na Wiadomosciach24.pl obejrzeć te zamieszczone tutaj zdjęcia, bez paska zajawek, bez reklamy! To duże osiągniecie polskich mediów ;)) Dziękuję!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyjemnie byłoby tu spędzić trochę czasu. Podoba mi się pomysł zwiedzania "rowerowego".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdjęcia link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.