Facebook Google+ Twitter

Formula 1. 1 maja mija rocznica śmierci Ayrtona Senny

Dzisiaj mija kolejna, już siedemnasta, rocznica najtragiczniejszego weekendu w historii Formuły 1, kiedy na torze Imola zginęli w wypadach dwaj przyjaciele: Roland Ratzenberger oraz Ayrton Senna.

Ayrton Senna uważany jest za najlepszego kierowcę w historii Formuły 1. Brazylijczyk stał się symbolem tego sportu i bohaterem narodowym. Senna bardzo kochał się ścigać, nie wyobrażał sobie życia bez tego.

 / Fot. Wikipedia,Crash override83, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 UnportedSenna miał 34 lata w chwili śmierci. Obrażenia, których doznał, spowodowało przednie prawe koło, które oderwało się od bolidu w chwili uderzenia w ścianę. Elementy zawieszenia wciąż przymocowane do koła uderzyły Sennę w głowę, przebijając wizjer kasku i powodując uraz czaszki. Fotografie zniszczonego kasku Senny ukazują miejsce przebicia w górnej części wizjera nad prawym okiem. Ten fakt prowadzi do uznawanej obecnie za najbardziej prawdopodobną teorii, według której jeden z elementów zawieszenia oderwał się i uderzył w głowę Senny.

W kwalifikacjach na torze Imola zginął także wielki przyjaciel Brazylijczyka Roland Ratzenberger. Austriak w czasie kwalifikacji na torze Imola do trzeciego wyścigu sezonu - wypadł z toru na bardzo szybkim łuku Villeneuve i uderzył w betonową ścianę przy prędkości ponad 314 km/h. Wypadek spowodowany był awarią przedniego skrzydła bolidu.

Po tych tragicznych wydarzeniach Formuła 1 przeszła wielkie zmiany, jeżeli chodzi o poprawę bezpieczeństwa kierowców. Od śmierci Ayrton i Rolanda, w F1 nie doszło jak na razie do żadnego wypadku śmiertelnego. Oby to zostało jak najdłużej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

P.Gie
  • P.Gie
  • 09.05.2011 12:22

Roland Ratzenberger nie był "wielkim" przyjacielem A.Senny. Znali sie zaledwie od kilku tygodni.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.