Facebook Google+ Twitter

Formuła 1: Nadchodzą wielkie zmiany!

Świat Formuły 1 nie funkcjonuje tylko podczas cyklu mistrzowskich Grand Prix. W przerwie między sezonami zespoły testują nowe ustawienia bolidów, a władze sportów motorowych planują zmiany w rozgrywkach. Co może przynieść nadchodzący sezon?

Robert Kubica. Montmelo, Hiszpania, 17.11.2008 / Fot. PAP/EPA TONI ALBIRKierowcy Formuły 1 mieli okazję testować już nowe bolidy na torze w Barcelonie. Samochody większości drużyn diametralnie różnią się od tych z poprzedniego sezonu. Zmiany bardzo widoczne są między innymi w autach zespołu BMW Sauber. Mimo wszystko trzeba podkreślić, że ostateczne wersje bolidów nie są jeszcze znane.

Wielu fanów Formuły 1, a być może i niektórych kierowców, zaszokował wygląd nowych pojazdów. Większość zespołów wprowadziło spore zmiany aerodynamiczne, tak więc wygląd niektórych bolidów może być naprawdę zaskakujący w porównaniu do wersji z poprzednich lat.

Taki wygląd bolidu Roberta Kubicy to już przeszłość. / Fot. Mark McArdle / http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Robert_Kubica_2008_Canada.jpgRobert Kubica również uczestniczył w testach w Barcelonie. W poniedziałek uzyskał 6. rezultat. Od Polaka szybsi byli między innymi kierowcy testowi McLarena i Ferrari. Dobrze spisywały się także pojazdy zespołu Toro Rosso co może być sporym zaskoczeniem. Kubica w swojej wypowiedzi o bolidzie uwzględnił, iż jest to póki co wersja testowa samochodu - kierowcy tak naprawdę dopiero zbierają dane to dalszych zmian. Robert poddał też w wątpliwość sens wprowadzenia takich zmian aerodynamicznych.

Zmiany w Formule 1 dotyczyć będą także systemu rozgrywek. Do tej pory zawodnicy za zajęcie od pierwszego do ósmego miejsca otrzymywali punkty. Teraz jak zapowiada szef administracji Formuły 1 Bernie Ecclestone klasyfikacja będzie prowadzona w stylu olimpijskim. Oznacza to, iż kierowcy, którzy zajmą miejsca poza podium zostaną sklasyfikowani według zajętego miejsca. W punktacji zespołowej nie przewiduje się zmian. Mimo wszystko nic nie jest jeszcze przesądzone, ponieważ taki system musi potwierdzić jeszcze Światowa Rada Sportów Samochodowych, która obradować będzie w grudniu.

W przyszłym sezonie może czekać nas też zmiana w systemie kwalifikacji. Do tej pory sesja kwalifikacyjna podzielona była na trzy segmenty. Teraz według założeń Stowarzyszenia Zespołów Formuły 1 kierowcy w kwalifikacjach startowali by w tym samym czasie z takim samem poziomem paliwa w baku. Przez kolejne 14 okrążeń odpadałby zawodnik, który "wykręciłby" najsłabszy czas. Później zostałaby wyłoniona szóstka, która miałaby możliwość zmiany opon i walki o pole position. Co ciekawe, zwycięzca kwalifikacji otrzymywałby nagrodę pieniężną i jeden punkt do klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. Takie rozwiązanie będzie rozpatrywane przez Stowarzyszenia Zespołów Formuły 1 w grudniu.

źródła:
f1.pl:
http://f1.pl/Artykul.82+M5fd6539061c.0.html
http://f1.pl/Artykul.82+M5c8d36df674.0.html
onet.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Szczerze mam wielką nadzieją, że zmiany uda się wdrążyć;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.