Facebook Google+ Twitter

Formuła 1 zaczyna oszczędzać, szykują się zmiany!

Formuła 1 to nie tylko wyścigi najlepszych kierowców na świecie. To w dużej mierze ogromny biznes. Co się dzieje, gdy przestaje się on opłacać? Zaczyna się oszczędzanie, następstwem czego jest wiele zmian...

Silnik zespołu Formuły 1 - Renault w sezonie 2007 / Fot. http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.pl / Pex Cornel / http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Renault_RS27_engine_2007.jpgZespoły często przekraczają budżet, który dostają do dyspozycji od sponsorów. Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) podjęła więc działania, mające na celu zmniejszenie kosztów, wynikających z udziału w rozgrywkach Formuły 1.

Szykuje się bardzo istotna zmiana dotycząca silników bolidów. W każdym samochodzie motor będzie musiał wystarczyć na trzy Grand Prix (kwalifikacje i wyścig). Jak wiadomo napęd jest jedną najważniejszych rzeczy w bolidzie. Podczas wszystkich zawodów jest bardzo eksploatowany. Tak rzadka wymiana silnika może spowodować częste awarię, które mogliśmy już zaobserwować podczas tegorocznych rozgrywek. Nieprzepisowa wymiana motoru w bolidzie kierowcy jest jednoznaczna z przesunięciem zawodnika o 10 miejsc do tyłu na starcie wyścigu.

Kolejna zmiana także dotyczy silników. Zespoły, które dysponują swoimi motorami zostały przez FIA zobowiązane do dostarczania samodzielnym teamom 25. napędów rocznie w cenie nie przekraczającej 13. milionów dolarów.

Projekt zmniejszenia wydatków Formuły 1 zamierza zaprezentować także prezydent Międzynarodowej Federacji Samochodowej - Max Mosley. Jego plan przewiduje, iż od 2010 roku, we wszystkich bolidach znalazłby się dokładnie ten sam silnik. Przeciwne temu rozwiązaniu są jedne z najlepszych zespołów. Toyota grozi nawet wycofaniem z rozgrywek.

Kolejne negocjacje dotyczące zmian odbędą się w czasie trwania Grand Prix Brazylii, które rozpoczyna się 31. października.

Źródła:
sport.pl
onet.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.