Facebook Google+ Twitter

Formy aktywności fizycznej w życiu osób niepełnosprawnych

Uprawianie sportu ma pozytywny wpływ nie tylko na aspekty fizyczne. Wysiłek fizyczny sprzyja bowiem rozładowywaniu stresu oraz likwiduje zły nastrój, dlatego osoby, które są aktywne cieszą się lepszym samopoczuciem.

 / Fot. RampaNie od dziś wiadomo, że z uprawianiem sportu wiąże się wiele korzyści. Poza stricte fizycznymi profitami, aktywność fizyczna ma także szereg innych zalet. Nic więc dziwnego w tym, że portale dla niepełnosprawnych tak chętnie promują uprawianie sportu, starając się zachęcić swoich czytelników do regularnej aktywności fizycznej.

Znaczenie sportu dla osoby z niepełnosprawnością ruchowąUprawianie jakiejś dyscypliny sportowej w znaczący sposób wpływa na życie osoby niepełnosprawnej. Aktywność fizyczna jest w tym przypadku pewną formą terapii, ponieważ wspomaga rehabilitację niepełnosprawnego. Ruch wpływa na pobudzanie mięśni do pracy sprawiając, że stają się silniejsze, a dzięki temu organizm o wiele łatwiej radzi sobie z dysfunkcją. Ponadto sport kształtuje charakter. Regularne treningi wzmacniają pewność siebie, pomagają budować poczucie własnej wartości i obniżają poziom stresu. Sport pozwala także zaspokoić drzemiącą w każdym z nas potrzebę rywalizacji, ułatwia poznawanie nowych ludzi, których łączy nie tylko niepełnosprawność, ale również wspólna pasja. Osoby niepełnosprawne, które uprawiają sport chętnie podejmują się także innych, nowych wyzwań na różnych polach i nie boją się podejmować działań ukierunkowanych na rozwój. Każdemu, kto chciałby przekonać się jak w sporcie radzą sobie niepełnosprawni blog poświęcony tej tematyce może dać wiele ciekawych i cennych informacji. Nie można pominąć także faktu, że uprawianie sportu znacząco wpływa na proces usamodzielniania się osoby z niepełnosprawnością. Niepełnosprawni, którzy są aktywni fizycznie sport znacznie lepiej radzą sobie w codziennym życiu ze swoją ułomnością i łatwiej przychodzi im zaakceptowanie swojej niepełnosprawności. Co więcej, sport pomaga niepełnosprawnym w budowaniu przeświadczenia, że mimo pewnych ograniczeń wynikających z niepełnosprawności, mogą stawiać czoła wyzwaniom i doskonale radzić sobie na innym polu.

Jakie dyscypliny sportu mogą uprawiać osoby niepełnosprawne?Kluczowym krokiem jest wybór dyscypliny, w jakiej niepełnosprawny chce się realizować. Nie powinna ona narażać na kontuzje i w efekcie pogłębiać niepełnosprawności. Dlatego niezwykle istotna jest konsultacja z lekarzem, który oceni, czy nie ma przeciwwskazań do uprawiania sportu, jak również doradzi wybór odpowiedniej dla danej osoby dyscypliny, biorąc pod uwagę rodzaj niepełnosprawności pacjenta. Wybór dyscyplin wbrew pozorom jest ogromny – wystarczy poczytać na forum dla niepełnosprawnych wątek o sporcie, by dowiedzieć się, że niepełnosprawni mogą uprawiać m.in. siatkówkę i koszykówkę na siedząco, pływanie, podnoszenie ciężarów, tenis stołowy, szermierkę, kajakarstwo czy amp futbol. Odpowiednio dobrana dyscyplina sportowa, która uwzględnia ograniczenia wynikające z niepełnosprawności danej osoby może mieć pozytywny wpływ nie tylko na stan fizyczny. W przypadku osób niepełnosprawnych ruchowo równie ważny jest aspekt psychologiczny. Umiejętność przełamywania własnych ograniczeń oraz świadomość, że nie uniemożliwiają one aktywnego i szczęśliwego życia to pozytywne skutki sportu, które są doskonałym uzupełnieniem każdej terapii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.