Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14484 miejsce

Forsa to nie wszystko. "Emigracja uczuć" Agnieszki Bednarskiej

 • Ewa Bo
 • Data dodania: 2012-07-28 22:13

Wielu szczęśliwym małżeństwom trudno pogodzić się z myślą, że coś nagle może zakłócić ich sielankowe życie, wprowadzić w nie zamęt, a nawet doprowadzić do rozpadu. Wierzą, że to ich nie spotka, a jeśli nawet, to wspólnie przezwyciężą wszystkie trudności. Wszak łączy ich prawdziwe uczucie - miłość.

 / Fot. Okładka książki Te idealistyczne, piękne marzenia (przeważnie młodych ludzi), często weryfikuje rzeczywistość. Bohaterowie książki Agnieszki Bednarskiej "Emigracja uczuć" również nie przypuszczali, że ich życie zmieni się z dnia na dzień.

Agata, Ewa, Róża i Mirka co jakiś czas spotykają się ze sobą i prowadzą tzw. babskie pogaduszki. Każda z nich ma jakieś sprawy do obgadania, a wiadomo że rady przyjaciółek są bezcenne. Tym bardziej, gdy dotyczą problemów sercowych i materialnych. Na te ostatnie istnieje rada, bo rynek pracy w Europie jest otwarty i zawsze można podreperować domowy budżet, wyjeżdżając "na saksy" do Niemiec, Holandii czy Wielkiej Brytanii.

Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej, w celach zarobkowych za granicę wyjechało kilka milionów rodaków. Aby poprawić swoją sytuację materialną zdecydowali się na rozłąkę. Z początku miało to trwać kilka miesięcy, ale pobyt się wydłuża. Potrzeby są coraz większe, a w Polsce nie ma takiej możliwości szybkiego wzbogacenia. Przecież szkoda tracić takie okazje, które mogą się już nie powtórzyć.

Na emigrację zdecydowali się też mężowie Ewy, Agaty, a potem Mirki i Róży. Pracując w pocie czoła w Anglii, zapewniali swoim żonom i dzieciom godny byt, ale nic nie ma za darmo. Z początku wszyscy cieszyli się z pierwszych zarobionych pieniędzy i tęsknili ogromnie za sobą i za dziećmi. Bardzo przeżywali rozstanie. Liczyli czas, który pozostał do powrotu, tęsknili, pisali, dzwonili, odwiedzali.

A później tego czasu mieli dla siebie coraz mniej. I coraz bardziej oddalali się od siebie. Emigracja nie była taka cudowna, jak się wydawało na początku. Upływ czasu i brak najbliżej osoby doprowadził do dyskomfortu psychicznego. Do tego doszły nieporozumienia, rozczarowania, konflikty i zdrady małżeńskie. W pogoni za pieniędzmi zatraciły się najważniejsze wartości: miłość, rodzina, więzi emocjonalne.

"Dworzec ZOO" Davida Downinga

"Niedżwiedż Wojtek. Niezwykły żołnierz Armii Andersa"

Podróż w czasie przez berlińskie wrota


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

makia 34
 • makia 34
 • 12.09.2012 20:28

czy ją polecam ? Jeżeli chcesz śmiać się sama do siebie - kup ją . Jeżeli chcesz przeżywać losy bohaterek, zarywać noce czytając to - kup ją . Jezeli pragniesz poznac prawdę życia na emigracji - kup ją !
Ta książka to istny scenariusz moje życia .....Kupiłam ją i nie odrywając wzroku od niej przeczytałam ją przez jedną noc . To, jak płakałam kończąc czytać tę książke nie będę opisywać - ryczałam dobrą godzinę . POLECAM GORĄCO .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Historia z życia wzięta :) już widzę w niej swoich sąsiadów. Sama wolę inny rodzaj literatury, choć recenzja ciekawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ciekawski
 • Ciekawski
 • 31.07.2012 13:50

@Być może w którejś z postaci zobaczysz siebie? Ciekaw jestem, w której z książkowych postaci widzi się sama autorka recenzji? Bo ja już coś takiego mam za sobą i przyznaję, że wszystko to szczera prawda.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kasiarz
 • kasiarz
 • 29.07.2012 22:43

A gdybym Wam obu, czyścioszki szlachetniutkie, wrzucił do każdej kabzy garść złotych imperiałów, to byście się na mnie obrazili, czy nie?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Raoul Follereau
 • Raoul Follereau
 • 29.07.2012 20:41

Pieniądz stał się zbocze­niem wieku,no­woczes­na formą Złego i je­go przek­leństwa. Kiedyś był narzędziem poz­wa­lającym zbu­dować szczęście; dzi­siaj jest już tyl­ko ano­nimową potęgą, dążącą do zastąpienia go. Czy­niąc z pieniądza cel, człowiek stał się je­go niewol­ni­kiem. W świecie oka­leczo­nym "ega­lita­ryz­mem" nig­dy nie było bar­dziej ab­so­lut­ne­go tyrana.

Komentarz został ukrytyrozwiń
john
 • john
 • 29.07.2012 18:28

kasssa... ten kto przeczyta wie i tak, że nie jest najważniejsza, tym co się do niej modlą nic nie pomoże...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.