Facebook Google+ Twitter

FORT Development propaguje ideę budownictwa zrównoważonego

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2013-10-21 15:54

FORT Development propaguje ideę budownictwa zrównoważonego podczas konferencji „Przełącz się na zielone”

Konferencja „Przełącz się na zielone” organizowana przez Eurobuild po raz kolejny przyciągnęła uwagę zainteresowanych tematyką ekologii oraz energooszczędności w budownictwie. Dyskutowano jakie rozwiązania proekologiczne stosują firmy z branży nieruchomości oraz jak działania polskich metropolii wpisują się w trend zrównoważonego rozwoju. Uczestnicy zastanawiali się wspólnie jak długo trzeba czekać na zwrot z inwestycji w budownictwo energooszczędne oraz jakie nowości pojawiły się ostatnio na rynku.

Ważny element konferencji stanowiła dyskusja o tym jakie rozwiązania proekologiczne stosują w swoich inwestycjach deweloperzy, a także czy polscy konsumenci są już gotowi na płacenie za zielone rozwiązania. Zebrani eksperci zgodzili się, że kupujący mieszkania nadal na pierwszym miejscu pod uwagę biorą lokalizację i cenę, a dopiero potem inne parametry dotyczące samego budynku. Często są to rozwiązania ekologiczne oraz energooszczędne.

Podkreślano, że najważniejszym elementem w chwili obecnej jest edukacja, propagująca długoterminowe myślenie o czynionych inwestycjach a także przedstawiająca korzyści jakie klient zyskuje wybierając lokalizacje energooszczędne. Argumentowano, że obniżenie nawet o kilkadziesiąt procent kosztów użytkowania jest możliwe dzięki zastosowaniu rozwiązań oszczędzających zużycie energii.

Tomasz Jankowski, prezes FORT Development, poproszony o wskazanie rozwiązań zastosowanych w inwestycji Krasińskiego 41, będącej obiektem pokazowym projektu Miejski Budynek Jutra 2030 powiedział: „Mamy doświadczenia zarówno z budowania tego obiektu, jak również ze sprzedaży mieszkań znajdujących się w nim. Budynek jest zgodny z definicją budownictwa zintegrowanego, zawierającą 3 filary: ekologię, ekonomię oraz ergonomię”.
W przypadku Krasińskiego 41 jest to zastosowanie solarów próżniowych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (zmniejszenie kosztów o 20-30%). Izolacja cieplna elewacji w oparciu o mający bardzo dobre warunki przepuszczalności cieplnej styropian grafitowy. W inwestycji zastosowano również pakiety szkła niskoemisyjnego w panelach okiennych, dobieranego w zależności od stron świata.

„Wszystkie te rozwiązania służą temu, by budynek nie przegrzewał się w lecie i był odpowiednio ogrzewany w zimie. Zdecydowanie podnoszą one sam komfort mieszkania, jak też powodują, że budynek w utrzymaniu jest dużo tańszy.” - dodał Jankowski.

Eksperci zgodzili się, że nie da się zmienić podejścia kupujących z dnia na dzień. Dla samej idei większość ludzi nie jest obecnie w stanie zapłacić więcej. Jednak dzięki edukacji klienci z czasem zrozumieją że planując inwestycję warto brać pod uwagę takie parametry jak długofalowe koszty jej użytkowania.

Reasumując pokreślono, że choć obecnie koszty budowania inwestycji proekologicznych są droższe o około 5 procent, to deweloperzy budujący w takim standardzie decydują się na ich pokrycie z własnej marży. Po pierwsze przyśpiesza to sprzedaż mieszkań, które przy tej samej cenie są dla klienta bardziej atrakcyjne ze względu na niższe koszty użytkowania. Po drugie skutkuje to zdobyciem cennych dla deweloperów doświadczeń, w które są bogaci już teraz (stając się bardziej konkurencyjnymi na rynku), podczas gdy pozostali będą je dopiero zdobywać wraz z wejściem w życie wymogów unijnych.
(Karina Adaszak)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.