Facebook Google+ Twitter

Fort Sokolnickiego na warszawskim Żoliborzu będzie znów otwarty

Fort Sokolnickiego, mieszczący się na warszawskim Żoliborzu, niebawem znów zacznie tętnić życiem. W sobotę 24 września to miejsce ponownie stanie się kulturalnym centrum Żoliborza.

 / Fot. Wistula, lic. CC 3.0/ wikipediaWybudowany w 1851 roku Fort Sokolnickiego służył Warszawie już nieraz. Następnie w latach 60. i 70. XIX wieku budowlę rozbudowano o basztę artyleryjską. Szczęście uchroniło fortyfikację przed zniszczeniem w czasie I i II wojny światowej. W okresie międzywojennym, w 1921 roku, budowli nadano imię generała Michała Sokolnickiego, który zajmował się między innymi wznoszeniem fortyfikacji.

Fort - miejsce wybitnie kulturalne

W 1932 roku część elementów fortu przyłączono do Parku Żeromskiego. Wtedy to też zasypano fosę, murowaną przeciwskarpę i dolną kondygnację. Obecnie część z zakopanych wcześniej elementów fortyfikacji odkopano, dzięki czemu możliwa była budowa dwóch bliźniaczych amfiteatrów. Mieszkańcy Warszawy będą w nich mogli oglądać kameralne koncerty oraz przedstawienia. Na większe przedsięwzięcia przewidziano dziedziniec. By goście mogli oglądać eventy również w czasie niepogody, został on przykryty robiącym wrażenie, promienistym dachem.

Sala teatralna - miejsce symboliczne

Jak podaje TVN Warszawa, w najnowszej historii budowli sala teatralna zajmuje miejsce szczególne. To właśnie w niej kilka lat temu zebrało się kilkudziesięciu twórców, by naradzić się w sprawie przyszłości fortu. Dziennikarzom TVN Warszawa o tym spotkaniu opowiadał rzecznik Żoliborza, Andrzej Kawka: "Władze dzielnicy zaprezentowały projekty modernizacji i zwróciły się z prośbą o podpowiedź, co może tutaj funkcjonować. Spotkania dało swoje owoce, kiedy powstały zawirowania wokół środków dla fortu. Dzięki aktywności tych ludzi pieniądze na remont jednak się znalazły". Fundusze na modernizację budowli znaleziono w 2009 roku. Budowa zakończyła się po kilkumiesięcznych opóźnieniach we wrześniu bieżącego roku.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.