Facebook Google+ Twitter

Fort Sokolnickiego zostanie przebudowany

W piątek została podpisana umowa między Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta a firmą PBM Południe, w wyniku której, wyremontowany zostanie fort Sokolnickiego, znajdujący się na terenie parku Żeromskiego w Warszawie.

 / Fot. Zbigniew Strucki; http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Warszawa_fort_siergieja_001.jpg&filetimestamp=20070130170601Umowę podpisali: dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta Paweł Barański i prezes Zarządu PBM Spółka Akcyjna Zbigniew Gontarz. W jej wyniku, militarna budowla w ciągu roku zmieni się w Centrum Kultury, na które mieszkańcy dzielnicy Żoliborz czekają od lat.

Budynek został wzniesiony w latach 1848-1851 jako wieża obronna. Przy okazji utworzenia wokół fortu parku Żeromskiego w latach 1928-1932 został odnowiony. Nie ucierpiał w czasie wojny, a w czasie Powstania Warszawskiego znajdował się w nim szpital polowy. W 2003 roku obiekt, będący własnością Agencji Mienia Wojskowego, na mocy podpisanego aktu notarialnego stał się własnością gminy Żoliborz.

Obecnie znajduje się tam fundacja ,,Dziecko i Sztuka" oraz fundacja Aktywizacji Zawodowej Rezerwistów. Budynek zbudowany z cegły o cylindrycznym kształcie zawiera 15 klinowych pomieszczeń o powierzchni 87 m2. Na rozbudowę budynku i utworzenie w nim Centrum Sztuki miasto uchwałą Rady Warszawy przeznaczyło ponad 18 mln zł. Według planów przebudowa fortu ma zająć około roku.

Jak udało nam się dowiedzieć od dyrektora Zarządu Rozbudowy Miasta, Pawła Barańskiego w części podziemia planowana jest adaptacja przestrzeni dla muzyków, plastyków oraz galeria plenerowa. - W części przyziemia będzie znajdować się sala teatralna oraz część muzyczna z kawiarnią, natomiast przykrycie ma stworzyć przestrzeń w amfiteatrze. Ingerencja przestrzenna odbędzie się w dwóch miejscach w salę koncertową i teatralną - mówi Wiadomościom24.pl dyrektor Barański. - Głównym zadaniem jest adaptacja i przebudowa, podporządkowane celom artystycznym. Natomiast użytkownikiem i animatorem inwestycji jest dzielnica Żoliborz, która będzie decydowała o szczegółowym wyglądzie fortu po przebudowie - zapewnia Paweł Barański

warszawa-aktualności
Wirtualna Polska / Fot. Zbigniew Strucki; http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Warszawa_fort_siergieja_001.jpg&filetimestamp=20070130170601

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.