Facebook Google+ Twitter

Forum analfabeticum

Janusz L. Wiśniewski próbował na jednym z portali wyjaśnić rolę mechanizmów ewolucyjnych w sferze ludzkiej seksualności. To wywołało na forum szereg dyskusji o… znakach zodiaku, brudnych skarpetkach i pieniądzach.

Czytając opinie internautów na przeróżnych forach internetowych przypominam sobie o istnieniu zjawiska zwanego “funkcjonalnym analfabetyzmem”. Komentarze, przypadku każdego, choćby nieco trudniejszego w odbiorze artykułu, dowodzą że komentujący niewiele z niego zrozumieli.

Świetnym przykładem może być artykuł Janusza Leona Wiśniewskiego dotyczący ewolucyjnych podstaw ludzkiej seksualności. Autor staje się możliwie przystępnie wyłuszczyć tezę, mówiącą o istotnym wpływie gatunkowej przeszłości na nasze zachowanie.

W tym celu podaje przykłady dotyczące badań atrakcyjności męskiego zapachu, strategii kobiecej zdrady w określonych fazach cyklu owulacyjnego, a nawet przytacza badania dotyczące wypływ ejakulatu z pochwy zdradzającej mężatki. Wszystkie te barwne przykłady są oczywiście tylko wstępem do zobrazowania szerszej prawidłowości dotyczącej faworyzowania różnorodności w procesie ewolucji. Nie jest to może temat najłatwiejszy, ale przekazany w odpowiedni sposób, naprawdę daje się zrozumieć.

A co wynieśli z artykułu pana Wiśniewskiego komentujący go forumowicze? Obawiam się, że niewiele. Na dwadzieścia głównych wątków na forum ani jeden nie odnosi się bezpośrednio do ewolucyjnych informacji podanych przez autora.

Największą popularnością cieszył się post pani, która „szuka faceta spod ryb, aby był czuły, dobry i wrażliwy…”. W dalszej kolejności uplasowały się komentarze: „facet mnie uderzył”, „a ja szukam faceta z ” oraz „czy to prawda, że mężczyźni myślą stale o seksie…”.

Nieco rzadziej komentowane było wyznanie internauty, który „używa perfum po 2500 zł za flakonik i wszystkie babeczki na niego lecą”. Kolejny forumowicz koniecznie chciał uzyskać od komentujących kobiet odpowiedź na pytanie czy „euro pachnie inaczej niż złotówki”. Są to oczywiście wszystko wyjątkowo „ciekawe” zagadnienia, nie mają natomiast wiele wspólnego z poruszanym w artykule zagadnieniem.

Internet jest medium otwartym i każdy ma prawo nawet bardzo luźno nawiązywać na forum do prezentowanej tematyki. Rozumiem, że może ona wywoływać u różnych ludzi różne skojarzenia. Niestety, czasami mam wrażenie, że wypowiedzi internatów na forum niewiele mają wspólnego z otwartością umysłu, więcej natomiast z brakiem umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 15.10.2006 18:58

Słuszne wnioski. Niestety...
Powiem Ci jednak, że przynajmniej tutaj nie zauważyłam wielu komentarzy poniżej pewnego akceptowalnego poziomu. Mam nadzieję, że komentarze w w24 nie zmienią się w taki bełkot...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.