Facebook Google+ Twitter

Forum Gospodarcze w Toruniu. Minister Sawicki o szansach na rozwój eksportu

Współautorzy: Magdalena Wróbel

5 marca w Toruniu, na XIX Forum Gospodarczym, pojawił się minister rolnictwa Marek Sawicki. Zaproszony został do dyskusji na temat szans rozwoju eksportu polskich towarów dzięki wielkim sieciom handlowym.

 / Fot. M. WróbelPojawienie się ministra rolnictwa spowodowało, że ta część konferencji cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Na sali byli zarówno przedstawiciele dużych firm produkcyjnych, jak i rolnicy. Przeważali właściciele wielkopowierzchniowych gospodarstw rolnych.

Minister Sawicki podkreślał, że chyba nie ma drugiego takiego państwa w Europie, które byłoby tak różnorodne pod względem rolniczym, jak Polska. Na wstępie rozważań minister Sawicki zwrócił uwagę, że podczas naszej półrocznej prezydencji w UE, w czasie dyskusji nad Zieloną Księgą mówiono także o produkcji żywności. Marek Sawicki przypomniał: - Powinniśmy zadbać, aby to, co można wyprodukować lokalnie, tam też sprzedać. Takie ograniczenie transportu żywności przyczyni się przede wszystkim do ochrony klimatu poprzez znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla. Po drugie, na rynku regionalnym musimy zadbać o rozwój grup producentów rolnych, a także odpowiednią promocję produktów. Natomiast na trzeciej płaszczyźnie, jaką jest globalny rynek, powinniśmy zabezpieczyć rosnące potrzeby żywnościowe świata.

Zwrócił on uwagę, że jego resort realizuje te założenia poprzez program Mój Rynek, którego celem jest stworzenie sieci targowisk, gdzie konsument będzie mógł zakupić produkty bezpośrednio od rolnika.

W dyskusji także wziął udział Tomasz Suchański, dyrektor generalny sieci  / Fot. Stowarzyszenie Integracja i Wspołpracasklepów Biedronka. Wraz z nim pojawił się przedstawiciel Mlekovity, który zachwycony jest współpracą z wielką siecią. Podkreślał, że jego firma produkuje produkty również dla Biedronki. Współpracę z siecią nazwał "obustronną miłością". Paneliści zwracali uwagę jednak, że taka współpraca jest bardzo ryzykowna, bo tak naprawdę warunki współpracy dyktuje sieć. Sawicki dodał, że w czasie kryzysu wielkie sieci nie promowały polskich produktów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Assa w polityce nigdy nie będzie sprawiedliwości, nigdy też dobrze nie będzie, jednak nie na tym rzecz polega.
Dziewczyny artykuł bardzo dobry, mogłabym pomyśleć, że pisała go osoba znająca się dobrze na polityce i gospodarce!

Komentarz został ukrytyrozwiń
ASSA
  • ASSA
  • 12.03.2012 14:52

PAN SAWICKI NIECH SIĘ DO ROBOTY WEŻMIE I ZACZNIE PILNOWAĆ TEJ ŻYWNOŚCI/JAKOŚCI/,żeby znowu wstydu nie było jak z trujacą solą i jajami.Pilnować pracy SANEPIDU,PIHU,SŁ.SAN.A NIE BRYLOWAĆ PO SALONACH ,no i myśleć przed szkodą,anie po...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.