Facebook Google+ Twitter

Forum Młodych z Dalajlamą i Wałęsą

200 uczestników z 44 państw świata bierze udział w „Ekspresie Solidarności”. Przed godziną zakończyło się Forum Młodych, którego gościem byli nagrodzeni Pokojową Nagrodą Nobla w tym Dalajlama XIV.

W środę „Ekspres” dotarł do stolicy. W Pałacu Kultury i Nauki uczestnicy imprezy spotkali się z prof. Władysławem Bartoszewskim, który zachęcał młodych do prawego i godnego życia. – Od nikogo nie wymagam, by był bohaterem – zapewniał Bartoszewski. – Oczekuję jednak, by żyć dobrze. Przeprowadzenie staruszki przez pasy nie wymaga bohaterstwa, to powinien być zwykły odruch każdego z nas – pouczał profesor. Podczas swego wykładu opowiadał też o II wojnie światowej. – Pierwszymi ofiarami wojny byli ci, którzy nie opowiedzieli się ani za, ani przeciw – mówił. – Pierwsze bomby spadły na nich jeszcze w nocy, gdy spali.

Młodzi uczestnicy „Ekspresu Solidarności” przejechali po południu przez pięknie oświetlony świąteczną dekoracją Trakt Królewski i zwiedzili najważniejsze historyczne miejsca stolicy: Muzeum Powstania Warszawskiego, dawne Getto, Stare Miasto i Grób Nieznanego Żołnierza. Kilka minut po 20 pociąg odjechał do Gdańska.

W czwartek specjalny statek zawiózł uczestników na Westerplatte, później na Starówkę pod pomnik Neptuna. Młodzi ludzie mieli szansę wypocząć przed Forum Młodych, które wprowadza „Ekspres Solidarności” w drugi etap podróży. Utytułowani Pokojową Nagrodą Nobla Lech Wałęsa, Adolfo Perez Esquivel, Frederik Willem de Klerk, Szirin Ebadi oraz José Ramos-Horta przez dwie godziny opowiadali o swoich doświadczeniach i przeżyciach związanych ze światowym pokojem i solidarnością. - Czekałem na to, by przyjechać tu, gdzie pęd do wolności rozpoczął się – do Gdańska – rozpoczął Dalajlama XIV. – Zwycięstwo „Solidarności” oznaczało zwycięstwo wolności nad totalitaryzmem – mówiła Szirin Ebadi, która Pokojową Nagrodę Nobla otrzymała w 2003 roku. – Ale solidarność musi trwać także po zwycięstwie – podkreśliła. Goście zaproszeni na Forum Młodych starali się wyjaśnić w jaki sposób można dojśc do pokoju bez rozlewu krwi. Frederik Willem de Klerk, były prezydent RPA mówił, że można go osiągnąć przez negocjacje. De Klerka utytuowano Nagrodą Nobla 15 lat temu. - Solidarność musi być oparta na wspólnych wartościach. Nam się udało, bo wymodliliśmy prezent z Nieba, Ojca Świętego – cieszył się Lech Wałęsa, poczym zwrócił się do młodzieży z prośbą o rozwiązanie najważniejszych aktualnych problemów. – W sztafecie pokoleń teraz wy przejmujecie rządzenie światem. Konieczne jest uporządkowanie wartości – grzmiał Wałęsa.

„Ekspres Solidarności” zakończy się w niedzielę konferencją „Solidarność dla przyszłości” organizowaną przez Instytut Lecha Wałęsy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Prosze bardzo: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

jaka szkoda, że nie ustrzeliłeś ani jednego zdjęcia. A może cała galerię szykujesz? byłoby super!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.