Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Forum Obywatelskiego Rozwoju - sposobem na aktywne społeczeństwo

Grzegorz Gołębiowski
Grzegorz Gołębiowski
Po okresie demokratycznych przemian, w naszym państwie pojawiły się możliwości działania społecznego obywateli pragnących mieć znaczący udział w rządzeniu krajem, wpływ na jakość swojej egzystencji. Czas zatem na aktywność.

Wspomniana aktywność musi przekładać się na konkretne, możliwe do zorganizowania przedsięwzięcia. Jednym z nich może być założenie w Lublinie Klubu Fundacji "Forum Obywatelskiego Rozwoju". Osoby, którym nie jest obojętna jakość swojej egzystencji mogą kontaktować się ze mną pod adresem e-mail [email protected]

Fundacja "Forum Obywatelskiego Rozwoju" stawia sobie za cel oddolną aktywizację obywateli
chcących działać w szeroko rozumianym interesie publicznym. Pragnie rozwoju "żywej
demokracji" polegającej na "szerokim uczestnictwie w niej społeczeństwa oraz opartej na rzetelnej wiedzy pochodzącej z bogatego doświadczenia oraz wiarygodnych badań naukowych''.

Fundacja wydaje różnorakie publikacje, a także realizuje rozliczne projekty. Z publikacji warto wymienić dla przykładu następujące: "Jak działa nowy system emerytalny i co warto w nim zmienić'', "Wyzwania dla rynku wynikające ze starzenia się społeczeństwa", ''Jak podatki mogą nas przybliżyć do cudu gospodarczego".Jeśli chodzi o realizację projektów wymienię tu przykładowo: "Monitoring reformy emerytalnej'', "Inicjatywa na Rzecz Uczciwej Debaty", "Mur - Beton Uczciwie", "Zmień kraj - idź na wybory".

Fundacja ma swoją centralę w Warszawie, powstała z inicjatywy prof. Leszka Balcerowicza. W terenie w różnych miastach Polski działają jej Kluby. Organizowane są różne debaty publiczne z udziałem lokalnych polityków i osobistości życia gospodarczego.

"Forum Obywatelskiego Rozwoju" było współorganizatorem odbywającej się w Lublinie konferencji nt. informatyzacji sądów. Do działów Fundacji należą "Prywatyzacja", "Rynek pracy", "Wymiar sprawiedliwości", "Podatki", "Przedsiębiorczość", "Gospodarka", Polityka społeczna", "Społeczeństwo obywatelskie" i "Informatyka".

Wspomniane Kluby działają już w wielu miastach Polski. Lublin do chwili obecnej pozostaje białą plamą. Możliwa jest jednak zmiana tego stanu rzeczy. Wystarczy tylko, że zbierze się 7 osób zmotywowanych do działania, dla których nie jest obojętna otaczająca rzeczywistość.

Niebawem, jak się dowiedziałem z centrali Fundacji ma gościć w naszym mieście sam prof. Leszek Balcerowicz. Powstały Klub mógłby stać się gospodarzem jego wizyty. Warto więc wykorzystać tę szansę, gdyż jest to człowiek ogromnie zasłużony dla polskich przemian społeczno-gospodarczych, od którego wielu mogłoby się wiele nauczyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto