Facebook Google+ Twitter

Forum Partnerstw Lokalnych. Bierzmy sprawy w swoje ręce

Co Witkacy ma do Słupska? Co Nadodrze ma wspólnego z Paryżem? Jak 22,5 milimetra rozwija aktywność społeczną? Czy w Bałtowie żyją dinozaury? Co to jest wioska Hobbitów? Kto ryczy w Baryczy?

Na te i wiele innych pytań - mieszkańcy Dolnego Śląska - będą mieli okazję poznać odpowiedzi już 16 czerwca 2009r. na II Konferencji na rzecz rozwoju partnerstw lokalnych.

Pełna nazwa tego wydarzenia (które otrzymało patronat Marszałka Województwa Dolnośląskiego) brzmi: „Forum Partnerstw Lokalnych - „Perspektywy i wyzwania rozwoju partnerstwa lokalnego na Dolnym Śląsku”. Organizują je: Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w ramach Regionalnych Ośrodków Europejskiego Funduszu Społecznego we Wrocławiu i w Jeleniej Górze.

Co kryje się pod pojęciem „partnerstwo lokalne”? Wyobraźmy sobie społeczność, w której podmioty publiczne i prywatne (czyli przedsiębiorstwa, instytucje, organizacje pozarządowe itp.) znają się i współpracują ze sobą. Często spotykają się, rozmawiają o swoich pomysłach, wymieniają się doświadczeniami, pomagają sobie nawzajem. Mało tego! W końcu decydują się działać nie tylko na rzecz siebie samych, ale i na rzecz społeczności (czyli np. na rzecz swojego miasta, małego miasta lub wsi), w której żyją i pracują. Dostrzegają problemy społeczne i razem zastanawiają się, jak im przeciwdziałać - i tak od słów do czynów wdrażają swoje pomysły w życie.

Utopia? Organizatorzy Forum chcą pokazać, że takie „cuda” się zdarzają i to wokół nas. Zaproszeni przez organizatorów na Forum eksperci i praktycy pochwalą się swoimi osiągnięciami i podzielą doświadczeniami. Zaprezentowane zostaną przykłady funkcjonujących obecnie partnerstw lokalnych, ich działań, sukcesów i metod radzenia sobie z trudnościami. Przede wszystkim podjęta zostanie dyskusja o przyszłości partnerstw lokalnych na Dolnym Śląsku.

"Bardzo dużo się mówi, o tym, czego nie można dokonać, czego nie da się zrobić, co się nam nigdy nie udało i nie uda … Forum Partnerstw Lokalnych będzie świetną okazją do pokazania tego, co już się udało, udaje i zawsze będzie udawać i przynosić same korzyści – tym „czymś” jest współpraca” – mówi (wypowiedź z dnia 1.06.2009r.) Marta Borowiec-Salwa - specjalistka ds. informacji i promocji w Regionalnym Ośrodku EFS we Wrocławiu.

Do udziału w Forum zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów terytorialnych, partnerstwa lokalne, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, lokalne grupy działania oraz wszelkie podmioty zainteresowane rozwojem współpracy partnerskiej na swoim terenie. Główna część Forum została podzielona na dwa panele dyskusyjne: „Partnerstwo lokalne, a rozwój przestrzeni miejskiej” i „Partnerstwo lokalne, a rozwój obszarów wiejskich”. Udział w Forum będzie również okazją do nawiązania długofalowej współpracy z animatorami lokalnymi z Wrocławia i Jeleniej Góry.

Forum odbędzie się we Wrocławiu na Uniwersytecie Ekonomicznym. Szczegóły na: www.rcwip.pl.

Miejmy nadzieję, że im więcej takich inicjatyw, tym łatwiej będzie nam – Polakom - zrozumieć, że jak chcemy to potrafimy ze sobą współpracować. Ponadto może dotrze do nas wreszcie, że nie ma co czekać na cud – trzeba samemu wziąć sprawy w swoje ręce. W końcu przecież – chcieć, to móc…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.