Facebook Google+ Twitter

Forum Transatlantyckie: Polacy są potrzebni w Afganistanie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-11 21:38

Obecność polskich wojsk w Afganistanie jest potrzebna - uznali uczestnicy trwającego w Warszawie Forum Transatlantyckiego. Na spotkaniu z okazji 11. rocznicy wstąpienia Polski do NATO rozmawiano m.in. na temat misji polskich wojsk w Afganistanie.

Szef sztabu generalnego Wojska Polskiego generał Franciszek Gągor wyliczał powody, dla których Polacy są obecni w Afganistanie. "Pierwszy powód jest taki, że stamtąd wyszedł 11 września, a drugi, że jest to misja Sojuszu Północnoatlantyckiego, który jest gwarantem naszego bezpieczeństwa. Trzeci powód jest taki, że zmieniają się zagrożenia na świecie" - mówił Gągor.

Orientalista dr Piotr Balcerowicz podkreślał, że celem misji NATO powinna być przede wszystkim odbudowa Afganistanu. "Wszystkie problemy, z którymi mamy tam do czynienia, wynikają ze złej sytuacji materialnej, braku perspektyw i konfliktów, które nie są samorodne, ale są pochodną innych czynników, np. utraty władzy czy braku możliwości realizowania własnych aspiracji" - dodał ekspert.
W czasie Forum doszło też do telekonferencji z prowincją Ghazni, w której stacjonują polscy żołnierze. Dowódca obecnej zmiany generał Janusz Bronowski wyliczał zadania wykonywane przez nasze wojsko. "Wspieranie dzialności lokalnych władz oraz doradztwo i szkolenie sił bezpieczeństwa - wojska i policji. Działania kinetyczne obejmują patrole, organizację punktów kontrolnych, konwoje, eskorty, wsparcie lotnicze oraz czyszczenie terenu z ładunków wybuchowych" - powiedział generał.

Obecna misja w Afganistanie trwa od trzech lat. Teraz nasz kontyngent liczy ponad 2000 osób, ale od kwietnia liczba polskich żołnierzy na misji zwiększy się do 2600 osób. Polacy stacjonują w prowincji Ghazni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.