Facebook Google+ Twitter

Forum Wysp Pacyfiku. Kiribati zniknie za 50 lat

"Kraje wyspiarskie Pacyfiku znajdują się na pierwszej linii zmian klimatycznych" - powiedział Ban Ki Mun. Wzrost temperatury może spowodować całkowite zalanie 40 państw.

W Auckland w Nowej Zelandii rozpoczęło się Forum Wysp Pacyfiku. Głównym tematem tegorocznego spotkania są zmiany klimatyczne. O dużym znaczeniu forum świadczy obecność sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna.

Media najbardziej zainteresowały się wystąpieniem prezydenta Kiribati, Anote Tonga, który stwierdził, iż jego kraj zostanie całkowicie zalany za 50 lat. Jego słowa potwierdzili naukowcy. Prezydent Tong planuje przenieść obywateli na specjalną pływającą platformę. Koszt wybudowania platformy miałby wynieść 2 mld dolarów. Tańszym rozwiązaniem jest budowa falochronów w najbardziej zagrożonych miejscach. Najprawdopodobniej mieszkańcy liczącego 103 tysiące mieszkańców Kiribati zostaną przesiedleni do innych państw.

"Kraje wyspiarskie Pacyfiku znajdują się na pierwszej linii zmian klimatycznych" - podkreślił Ban Ki Mun, który uprzednio odwiedził Kiribati i Wyspy Salomona.

Zmiany klimatyczne zagrażają wielu państwom w tej części Oceanu Spokojnego. W przyszłości mogą zostać zalane: Wyspy Salomona, Fidżi, Tuvalu, Tonga i Vanuatu.

Eksperci podkreślają, iż w przyszłości pod wodą może znaleźć się 40 krajów z Afryki, Azji, Ameryki Północnej i Europy.

W Azji, oprócz Wysp Pacyfiku, zagrożone są: Malediwy, Tajlandia, Bangladesz i Malezja. Malediwy od kilku lat przygotowują się do przeniesienia swoich obywateli, natomiast w Tajlandii planowana jest budowa wałów.

Podnoszący się poziom wody stwarza niebezpieczeństwo dla wielu metropolii np. Nowego Jorku, Londynu, czy Amsterdamu. Polska także znalazła się na terenach zalewowych.

[b]Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.[/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Gerard Stenc
  • Gerard Stenc
  • 08.09.2011 21:36

Wyspy istnieją szmat czasu,dlaczego za 50 lat mają zniknąć? Rozumiem ból prezydenta Kiribati-nie może dodrukować pieniędzy jak USA i Unia Europejska.Dlatego tam nie ma inflacji!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.