Facebook Google+ Twitter

Forum Zmieniamy Polski Przemysł 2013

11 lutego 2013 roku w hotelu Sheraton w Warszawie odbyło się Forum Zmieniamy Polski Przemysł. Impreza organizowana przez redakcję miesięcznika gospodarczego "Nowy Przemysł" i portalu wnp.pl należy do konferencji o największym znaczeniu

FORUM Zmieniamy Polski Przemysł / Fot. Materiały PTWPUdział w niej wzięli najważniejsze osoby polskiej i europejskiej gospodarki - przedstawiciele rządu i parlamentu, reprezentanci zarządów czołowych polskich przedsiębiorstw i eksperci gospodarczy. Forum towarzyszyła wieczorna Gala, w trakcie której po raz trzynasty przyznano tytuły "Tego, który zmienia polski przemysł".

Tegoroczna edycja Forum Zmieniamy Polski Przemysł poświęcona była kierunkom potencjalnych czynników wzrostu w okresie spowolnienia i
możliwości stymulowania inwestycji. Poruszono zagadnienia dotyczące m.in. energetyki, infrastruktury, transportu, nowym technologiom. Ponad 1000 osób wzięło udział w szeregu branżowych dyskusji panelowych, w których głos zabrało 80 prelegentów.

Wicepremier i Minister Gospodarki Janusz Piechociński na Uroczystej Gali / Fot. Materiały PTWP"Kryzys w ostry sposób weryfikował w krajach wysokorozwiniętych dotychczasowe źródła wzrostu, dlatego tak ważne jest pytanie, jaki kształt powinna mieć polska gospodarka." - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Jedną z ważniejszych spraw w polskiej gospodarce jest efektywność, gdyż dobiega końca okres przewagi jaką miała dzięki niższym podatkom i cenom energii, a przede wszystkim kosztom pracy. Coraz istotniejszy jest kapitał ludzki oraz stabilność i przewidywalność sfery polityki. Zdaniem wicepremiera, w centrum zainteresowania rządu powinien stanąć przemysł.

Zmieniamy Polski Przemysł / Fot. Materiały PTWPMinister Skarbu Mikołaj Budzanowski stwierdził, że podczas spowolnienia w UE, m.in. z powodu niewystarczających źródeł finansowania długoterminowych projektów, nastąpił znaczący spadek inwestycji prywatnych. Z tego powodu rząd polski podjął się stymulowania wzrostu gospodarczego przez program "Inwestycje Polskie". Minister podkreślił, że inwestycje w infrastrukturę są najistotniejszym motorem rozwoju gospodarczego Polski.

Ważną częścią Forum była debata o przyszłości polskiej energetyki, ze szczególnym uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii oraz rozwoju infrastruktury energetycznej i sposobów finansowania. Bardzo istotną przeszkodą stojącą na drodze inwestorów jest niepewność regulacji, przez co często zwlekają oni z podejmowaniem przedsięwzięć. Jedna z prognoz wskazuje, że w 2013 i 2014 roku przyrost mocy OZE będzie niższy niż w 2012.
W dyskusjach również wzięli udział przedstawiciele Związku Pracodawców ”Klastry Polskie” - Bogdan Węgrzynek i Mieczysław Kwiatkowski oraz Andrzej Nehrebecki i Jarosław Pole, którzy podkreślali ważność szybkich regulacji prawnych całej ustawy i dopasowania jej do standardów Unii Europejskiej

Zwieńczeniem Forum Zmieniamy Polski Przemysł była uroczysta Gala, podczas której przyznano tytuły "Tego, który zmienia polski przemysł" - jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawanych przez polskie media gospodarcze. Wyróżnienia zdobyli: AcelorMittal Poland, Bałtycki Terminal Kontenerowy, BASF Polska, InPost, Jak Kulczyk, Połączenie zakładów azotowych w Tarnowie i Puławach, Grupa Powen-Wafapomp, Producenci taboru kolejowego - PESA i Newag, PG Silesia, WB Electronics oraz wydarzenie Euro 2012.

Anna Figiel, Bogdan Węgrzynek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.