Facebook Google+ Twitter

Fotel dentystyczny w Polsce wciąż straszy

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-06-03 16:29

46% Polaków odczuwa stres przed wizytą u stomatologa, a 52% przyznaje, że unika chodzenia do dentysty ze względu na lęk. Respondenci wskazują na różne przyczyny jego występowania. Wśród najczęstszych z nich wymieniana jest wizyta, która wią

Dane z badania opinii przeprowadzonego na potrzeby kampanii „Lekcja stomatologii” potwierdzają niską świadomość społeczną dotyczącą współczesnej stomatologii. Obecnie, dzięki powszechnie stosowanym znieczuleniom, lekarze są w stanie przeprowadzić każdy z zabiegów bezboleśnie. Jednak z uwagi na fakt, że pacjenci unikają wizyt właśnie z powodu lęku, nie mają szansy przekonać się o tym. Zgłaszają się do specjalisty dopiero z zaawansowanym bólem zęba, co prowadzi do dużych zmian próchniczych i w przyzębiu, a co za tym idzie poważnych chorób odzębowych. Co więcej, brak regularnych przeglądów stomatologicznych i profilaktyki oraz opóźnianie rozpoczęcia leczenia sprawiają, że ostatecznie stosowane zabiegi są nie tylko o wiele droższe, ale także dużo bardziej skomplikowane.Wśród pozostałych powodów stresu stomatologicznego dominują odpowiedzi związane z osobą lekarza dentysty – obawa przed narzędziami stomatologicznymi (30%), wizyta u szkolnej dentystki (20%), postawa stomatologa (15%), pierwsza wizyta u stomatologa (12%) i długotrwała wizyta stomatologiczna(6%).

Odpowiedzi respondentów świadczą o negatywnym nastawieniu społecznym do lekarza dentysty. Z tego powodu istotne staje się podejmowanie inicjatyw na rzecz promocji zdrowia i zwiększenia świadomości Polaków z zakresu metod redukcji stresu stomatologicznego oraz troski o zdrowie jamy ustnej – twierdzi dr n. med. lek. dent. Przemysław Uliasz, kierownik NZOZ Prima-Dent.

Z tego powodu w kwietniu br. ruszyła ogólnopolska kampania społeczna „Lekcja stomatologii”. W ramach kampanii organizowane są między innymi lekcje edukacyjne dla przedszkoli, szkół, uniwersytetów trzeciego wieku oraz przedsiębiorstw, w czasie których uczestnicy zapoznawani są z technikami dbania o zdrowie jamy ustnej oraz redukcji stresu stomatologicznego. Dzięki edukacji można realnie wpływać na zmianę postaw społecznych związanych z regularną kontrolą stanu uzębienia. Należy zwalczać przyczyny chorób jamy ustnej, a nie ich objawy, dlatego zwiększenie świadomości istotności profilaktyki już u najmłodszych pacjentów jest bardzo ważne. Promocja zdrowia nie wywołuje stresu i bólu, a jej koszty są znacznie mniejsze niż koszty leczenia choroby. Edukacja w przyszłości pozwoli pozytywnie zmienić postawy społeczne związane z regularną kontrolą stanu uzębienia, a przełamanie u dzieci niechęci towarzyszącej wizytom w gabinetach dentystycznych może ograniczyć skalę dentofobii. Kształtowanie postaw prozdrowotnych może także pozytywnie wpłynąć na ogólny stan uzębienia Polaków.

Kampania została objęta patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Burmistrza Dzielnicy Mokotów oraz Burmistrza Dzielnicy Praga Północ oraz patronatem medialnym Stomatologii Współczesnej.

„Lekcja stomatologii” to inicjatywa Fundacji „Nadzieja dla Zdrowia” oraz NZOZ Prima-Dent, której celem jest pozytywne wpłynięcie na świadomość, a docelowo na stan i przyszłość uzębienia Polaków oraz wyeliminowanie stresu stomatologicznego. W ramach kampanii organizowane są między innymi lekcje edukacyjne dla przedszkoli, szkół, uniwersytetów trzeciego wieku oraz przedsiębiorstw,
w czasie których uczestnicy zapoznawani są z technikami dbania o zdrowie jamy ustnej oraz redukcji stresu stomatologicznego. Kampania została objęta patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Burmistrza Dzielnicy Mokotów i Burmistrza Dzielnicy Praga Północ oraz patronatem medialnym Stomatologii Współczesnej. Akcja promocji zdrowia jamy ustnej u dzieci i młodzieży pod hasłem „Lekcja stomatologii” prowadzona jest od 1999 roku. Do tej pory wzięło w niej udział już ponad 30 tysięcy uczniów.
(Monika Zgierun)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.