Facebook Google+ Twitter

Fotel wiceprzewodniczącego PE nie dla Kamińskiego

Niespodziewanie emocjonujące głosowanie na 14 zastępców nowo wybranego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego zakończyło się porażką polskiego kandydata, Michała Kamińskiego.

Europoseł Ryszard Czarnecki (L) i europoseł Michał Kamiński (C) podczas głosowania nad wyborem wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. / Fot. PAP/Radek PietruszkaJuż 2 godziny po wyborze Jerzego Buzka na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, nowi eurodeputowani głosowali nad przyznaniem stanowiska wiceprzewodniczącego 14 posłom. Utarło się, iż każda frakcja wyznacza własnego kandydata i ten, w ramach wcześniejszych ustaleń, otrzymuje odpowiednie poparcie. Świeżo utworzona grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (w skład której wchodzi Prawo i Sprawiedliwość, czeskie ODS, a także brytyjscy torysi) do pełnienia tej funkcji wyznaczyła Michała Kamińskiego.

Dość nieoczekiwanie wewnątrz frakcji na chwilę przed głosowaniem doszło do rozłamu - Brytyjczyk Edward McMillan-Scott zebrał pod własną kandydaturą 40 podpisów, co pozwoliło mu wbrew wcześniejszym ustaleniom wystartować w głosowaniu jako oficjalny kandydat. Dwóch kandydatów z jednej frakcji wprowadziło spory chaos - już dawno przy wybieraniu eurodeputowanych na to stanowisko, głosujący nie byli zmuszeni do odrzucenia jednej z kandydatur. W wyniku głosowania Michał Kamiński zdobył ostatecznie najmniej głosów spośród wszystkich - 174. Edwart McMillan-Scott uzyskał wymaganą ilość głosów i został jednym z wiceprzewodniczących.

David Cameron - lider Torysów - potępił swojego partyjnego kolegę, podobnie jak i pozostali eurodeputowani z frakcji EKR, co zaowocowało wyrzuceniem McMillana-Scotta z frakcji. Tym samym Konserwatyści i Reformatorzy nie posiadają własnego wiceprzewodniczącego, mimo tego że są 4 najliczniejszą grupą w europarlamencie (55 europosłów - tyle samo co frakcja Zielonych). Rozczarowanie polskiego obozu niejako zmniejszyło wybranie Michała Kamińskiego na lidera frakcji EKR.

Pozostałymi wiceprzewodniczącymi zostali :

Giovanni Pittella (Socjaliści i Demokraci)
Rodi Kratsa-Tsagaropoulou (Europejska Partia Ludowa)
Stavros Lambrinidis (Socjaliści i Demokraci)
Miguel Ángel Martinez Martinez (Socjaliści i Demokraci)
Alejo Viral-Quadras (Europejska Partia Ludowa)
Dagmar Roth-Behrendt (Socjaliści i Demokraci)
Libor Roucek (Socjaliści i Demokraci)
Isabelle Durant (Zieloni)
Roberta Angelilli (Europejska Partia Ludowa)
Diana Wallis (Porozumienie Liberałów i Demokratów)
Pál Schmitt (Europejska Partia Ludowa)
Rainer Wieland (Europejska Partia Ludowa)
Silvana Koch-Merin (Porozumienie Liberałów i Demokratów)

źródło : europarl.europa.eu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jaki kandydat, taki wynik..

Komentarz został ukrytyrozwiń

ufff całe szczęście.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zbyt kolorowe by to było... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.