Facebook Google+ Twitter

"Foto Humanum" - fotografia wychodzi do ludzi

Wielu z nas interesuje się fotografią. Nierzadko jednak brakuje nam pomysłów na to, w jaki sposób rozwijać się i jak swoje hobby spożytkować. Swoją działalność rozpoczęło w tym roku Stowarzyszenie "Foto Humanum".

Print screen oficjalnej strony Stowarzyszenia / Fot. Stowarzyszenie "Foto Humanum"Stowarzyszenie "Foto Humanum", powstałe w czerwcu tego roku, zakłada w swoim statucie działalność na rzecz fotografii humanistycznej. - Jest to, jak sam to nazywam, fotografia ludzka - mówi Jan Soborowski, prezes Stowarzyszenia. - To taki odłam tej sztuki, który może uprawiać każdy, realizować się w nim i spełniać. Wykorzystując uniwersalność fotografii, członkowie Foto Humanum pragną zwrócić naszą uwagę na to, co łączy każdego człowieka z otaczającym go światem. - Chcemy, by fotografia wyszła do ludzi - kontynuuje Soborowski. - Chcielibyśmy także, jako że jesteśmy w większości fotografami przyrody, poprzez naszą działalność uświadomić ludziom ich związek z otoczeniem i choćby w niewielkim stopniu wpłynąć na ochronę środowiska. Członkowie Stowarzyszenia chcą podejmować wszelkie działania, związane z propagowaniem wiedzy o fotografii i rozwojem twórczości fotograficznej. Wśród innych założeń "Foto Humanum" znalazły się m.in. integracja środowiska fotograficznego (m.in. poprzez wspólne plenery, wystawy i dyskusje) oraz tworzenie plenerowych ośrodków edukacji fotograficznej na terenie całego kraju.

"Foto Humanum" swoje podwoje otwiera dla wszystkich zainteresowanych. - Zajmujemy się fotografią, jest to nasza pasja i chcemy podzielić się nią z innymi osobami, niezależnie od wieku. Czekamy także na osoby niepełnosprawne, które może chciałyby zająć się fotografią, a nie mają takiej możliwości. Chcielibyśmy by nasze Stowarzyszenie było przyjazne dla wszystkich i zrzeszało wielu różnych ludzi. Być może wyłonią się spośród nich jakieś talenty - przekonuje prezes "Foto Humanum". - Nie zarabiamy nic na tej działalności. Składki przeznaczamy na bieżące potrzeby, takie jak artykuły papiernicze. Jedynym wymogiem czekającym na potencjalnych członków Stowarzyszenia jest wypełnienie deklaracji członkowskiej i uiszczenie symbolicznego wpisowego.

Jednym z pomysłów Stowarzyszenia są m.in. warsztaty fotograficzne organizowane w szkołach, stanowiące szansę dla młodych ludzi, którzy do dobrego zaplecza mogą nie mieć dostępu. Młodzież ma okazję zapoznać się z podstawowymi technikami fotograficznymi, zasadami kompozycji i kadrowania, oraz spróbować swych sił podczas warsztatów plenerowych. Na młodych wielbicieli fotografii czekają też konkursy, takie jak "Moje zielone wakacje w Łodzi" czy "Tajemnice starych Bałut".

Sztuka, jaką jest fotografia, niewątpliwie traci na postępie technicznym. - Młodzi ludzie w większości nie mają już dostępu do fotografii analogowej. Uczą się na bazie komputerów i technologii cyfrowej. Mamy nadzieję, że swoim działaniem uchronimy z tej sztuki chociaż trochę - mówi Jan Soborowski. - Dziś fotografowanie coraz częściej sprowadza się do sfery materialnej ("chciałbym z tego żyć"), lub też kończy się chowaniem zdjęć do szuflady. A można przecież jakoś się tą fotografią cieszyć, podzielić się nią z innymi, wreszcie rozwijać się przez nią.

Zainteresowanych zgłębieniem tematu i zapoznaniem się z ofertą "Foto Humanum" zapraszam na oficjalną stronę Stowarzyszenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.