Facebook Google+ Twitter

Fotograf musiał oddać nagrodę, bo "dziki wilk" to mieszkaniec zoo

Jose Luis Rodriguez wygrał prestiżowy konkurs Wildlife Photographer of the Year 2009 dzięki zdjęciu wilka iberyjskiego przeskakującego przez drewnianą furtkę. Zdjęcie zostało wybrane spośród 43 tysięcy zgłoszeń.

 / Fot. screenPo kilku miesiącach od ogłoszenia wyników jury otrzymało materiały (prawdopodobnie od innych hiszpańskich fotografów) sugerujące, że zdjęcie zostało wykonane niezgodnie z regulaminem konkursu. Rodriguez twierdził bowiem, że zdjęcie zrobił aparatem z samowyzwalaczem, tymczasem wg dostarczycieli dowodów, wilk ze zdjęcia jest oswojonym osobnikiem o imieniu Ossian i mieszka w zoo niedaleko Madrytu.

Reguły konkursu, organizowanego przez BBC Wildlife Magazine i Muzeum Historii Naturalnej zakazują takich procedur. Tezę o tresowanym wilku zdają się potwierdzać eksperci od wilczych zachowań. Twierdzą oni, że dziki osobnik przeczołgałby się pod furtką.

Rodriguez zaprzecza, że wilk był oswojony. Nie skomentował jednak całego zdarzenia. Fotograf dostał dożywotni zakaz udziału w konkursie, musiał zwrócić nagrodę 10 tys. funtów. Zdjęcie zostanie zdjęte z wystawy, a edycja konkursu z 2009 roku pozostanie bez zwycięzcy.

Oświadczenie organizatorów

Źródło: guardian.co.uk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

peszek fotografa dzikich zwierząt

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.01.2010 18:21

Nosił wilk razy kilka - ponieśli i wilka.... Brawo dla autorki !

Komentarz został ukrytyrozwiń

No właśnie sęk w tym , że w naturze zrobienie takiej fotki dzikiemu wilkowi graniczyłoby z cudem jeśl w ogóle byłoby możliwe .

Komentarz został ukrytyrozwiń

no to nieźle

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wilk wilkiem a autorka dobrze wyszukała oszusta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajne zdjęcie, tylko powinno być wykonane w naturze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ewo, nie ma Pani racji, Wildlife Photographer of the Year 2009 to konkurs polegający na fotografii naprawdę dzikiej przyrody a gdzie on dziki skoro życie spędził za kratkami,wilk jest wilkiem? błędne myślenie, wilk żyjący w niewoli nie ma nic z wilka żyjącego na wolności,w konkursie należało pokazać właśnie tę dzikość i tutaj Pan Mariusz ma rację, chodzi o zasady, jak to się ma do tych wszystkich 43 tysięcy nadesłanych prac nie łamiących regulaminu? zasady albo są jednakowe dla wszystkich albo nie. Facet złamał regulamin i dostał to co mu się należało, sama robię zdjęcia, jestem kompletną amatorką ( wystarczy wrzucić moje imię i nazwisko lub nick lesna-ania) wysyłam fotki na konkursy- może nie tak prestiżowe ale przestrzegam regulaminów. Jeżeli wszyscy będą postępować tak jak ten Pan to ja nie widzę sensu w ogóle organizowania takich konkursów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słodki ten wilk :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chodzi o zasady ma być jak najbardziej dziki a wiadomo dzikiego ciężko by było tak sfotografować .

Komentarz został ukrytyrozwiń

A zdjęcie i tak jest świetne. Oswojony, czy dziki wilk jednak pozostaje wilkiem. Chyba zawistni koledzy się do "wykasowania" wilka z wystawy przyczynili. Hmmm... Człowiek człowiekowi wilkiem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.